Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9, mszą świętą. Po niej pracownicy Pogotowia oraz zaproszeni goście przejdą do gmachu Teatru im. C.K. Norwida gdzie odbędzie się dalsza cześć obchodów rocznicowych. Tam tez Marszałek Województwa Dolnośląskiego nada Pogotowiu sztandar.
Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Gorze swoją działalność rozpoczęło w 1949 roku – kiedy to Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża podjął decyzję o utworzeniu zakładu opieki zdrowotnej o nazwie Stacja Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze z siedzibą przy Al. Wojska Polskiego 21. Z ramienia PCK pełnomocnikami ds.organizacyjnych był Czesław Schabowski, a następnie Aleksander Pilichiewicz. Pierwszymi pielęgniarkami były: Barbara Pogonowska, Irena Stasiewicz i od 1959 roku Maria Kopaniecka. Pierwszymi kierowcami byli: Stefan Guła, Bolesław Krowicki, Józef Wiącek. Początkowo kierowcy pełnili także rolę sanitariuszy. W roku 1950 zatrudniono sanitariuszy do pracy w Pogotowiu. Pierwszym z nich był Stanisław Borciuch. Pierwszymi pracownikami administracji była Aniela Kucharska, Wiesława Janiszewska i Marian Świętochowski.
W roku 1951 na mocy decyzji władz centralnych PCK przekazał Pogotowie Ratunkowe Radzie Narodowej w Jeleniej Górze. Na przełomie lat 70 i 80 Pogotowie utraciło swoją samodzielność i stało się Oddziałem Pomocy Doraźnej Zespołu Opieki Zdrowotnej, a następnie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Jeleniej Górze.
1 stycznia 1984 roku decyzją Wojewody Jeleniogórskiego utworzono Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego. Wraz z reformą administracyjną jeleniogórskie Pogotowie stało się jednostką organizacyjną Województwa Dolnośląskiego. Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze obsługuje miasto Jelenia Góra, powiat karkonoski, lubański, lwówecki i kamiennogórski.W strukturze pogotowia jest 14 zespołów ratowniczych oraz dwa zespoły transportowe. Do dyspozycji mają one około 30 pojazdów tzw. pierwszoliniowych oraz rezerwowych. Pogotowie ratunkowe zatrudnia około 160 ratowników medycznych.