Poniedziałek, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 13289
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pokazali patriotyzm z wielką klasą

Środa, 12 listopada 2008, 20:22
Aktualizacja: Czwartek, 13 listopada 2008, 13:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pokazali patriotyzm z wielką klasą
Fot. TEJO
Wzruszającym, głębokim i budującym na duchu spektaklem oddała cześć niepodległej od 90 lat Polsce społeczność Szkoły Podstawowej nr 8. Zgromadzona publiczność biła brawo na stojąco uczniom i nauczycielom, którzy – zamiast siedzieć wśród widzów – sami wzięli udział w przedstawieniu „Drogi do wolności”.

Kto idąc na akademię niepodległościową z okazji wczorajszego święta narodowego spodziewał się szkolnej sztampy, bardzo miło został zaskoczony. Pokazano widowisko godne profesjonalnej sceny: z multimediami, świetną muzyką, a przede wszystkim epizodami ilustrującymi drogę, jaką Polska przebyła od roku 1918 do czasów współczesnych.

W spektaklu zagrali zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Ci ostatni, ubrani w kostiumy z biało-czerwonymi opaskami, zaintonowali na początek Rotę na głosy i a capella. Później – niczym chór w greckiej tragedii – nadawali tło wydarzeniom, które rozgrywały się na scenie. A była nią praktycznie cała sala gimnastyczna „ósemki”.

Dziewczęta i chłopcy w harcerskich mundurach odbyli podróż wehikułem czasu: rozdawali niepodległościowe ulotki, wcielili się w obrońców Polski we wrześniu 1939 roku, w powstańców warszawskich. Wysłuchali songu wolności „Janek Wiśniewski padł”, który był hymnem strajkujących stoczniowców w sierpniu 1980 roku. Na ekranie pojawił się gen. Wojciech Jaruzelski ogłaszający 13 grudnia 1981 roku stan wojenny. W końcu – młodzi aktorzy – przy dźwiękach pieśni Jacka Kaczmarskiego „A mury runą”, rozebrali zasieki, które odgradzały cześć sali od widzów.

Uwagę widzów przykuła scenografia: wyszczególnione ważne dla Polski lata: rozbiory, powstania narodowe, wojny, strajki aż w końcu rok 1989. To wtedy dokonała się transformacja ustrojowa, która bramę do wolności otworzyła. Każdy epizod z historii był ilustrowany filmem oraz komentarzem narratora i muzyką w nowoczesnych rytmach.

Sztukę, dość przewrotnie, zakończył hymn państwowy wyśpiewany w pełnej wersji przez wszystkich zgromadzonych. Śpiewał prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Anna Ragiel, radna Grażyna Rehlis, kombatanci (wyjątkowo licznie przyszli na spektakl) oraz wszyscy zaproszeni goście. Marek Obrębalski podziękował za sztukę. Podkreślił, że ważną cząstką patriotyzmu, którego lekcję dostali wszyscy od autorów przedstawienia, jest także miłość do małej ojczyzny.

Dziękował także płk. rezerwy Michał Sumisławski, 84-letni weteran, którego niektórzy mieli okazję już poznać w minioną niedzielę podczas wieczoru niepodległościowego zorganizowanego przez stowarzyszenie Młodzi Konserwatyści i PiS.

Jak powiedziała Marzena Hryniewicka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 8, w spektakl zaangażowali się bardzo wszyscy w placówce. Przedstawienie dwa razy dziś do południa obejrzeli uczniowie „ósemki”. Wielkie brawa dla nauczycielskiego zespół „Accolada” pod dyrekcją Anny Szewczuk i wszystkich, którzy pokazali dzisiejszego wieczoru patriotyczną klasę. Po przedstawieniu wykonawcy zaprosili widzów na tradycyjną wojskową grochówkę.

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
606
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Szansa na ratunek dla dworca w Lubawce
 
Aktualności
Zamknięte zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group