Środa, 25 grudnia
Imieniny: Anastazji, Eugenii
Czytających: 10647
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Polak Czech – dwa bratanki, zwłaszcza turyści

Wtorek, 5 listopada 2024, 4:36
Autor: Katarzyna Morańda
Karkonosze: Polak Czech – dwa bratanki, zwłaszcza turyści
Wystarczy zejść nieco z owego szlaku i można zobaczyć z bliska Czeskie Kamienie.
Fot. Stani Stanisław Pawłowski
Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej to 28-kilometrowy szlak biegnący przez najwyższe partie Karkonoszy. Trasa prowadzi od Hali Szrenickiej aż po Przełęcz Okraj, oferując liczne punkty widokowe i ciekawe formacje skalne. Przejście szlaku zajmuje około 9 godzin bez przerw, dlatego warto dobrze się przygotować.

Dystans – 28km
Czas - około 9h bez przerw

Początek trasy – Szklarska Poręba

Wycieczkę najlepiej rozpocząć wczesnym rankiem w Szklarskiej Porębie, gdzie dostępne są płatne parkingi. Dobrym punktem jest parking Wodospad, znajdujący się blisko wejścia na szlak. Alternatywnie, można przyjechać pociągiem, wysiadając na stacji Szklarska Poręba Górna lub Szklarska Poręba Huta, które znajdują się w pobliżu początku trasy.

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej zaczyna się na Szrenicy, gdzie można podziwiać panoramiczny widok na Karkonosze. Szlak następnie prowadzi na Łabski Szczyt, a dalej do malowniczych Śnieżnych Kotłów, które są idealnym miejscem na krótki postój.

Po drodze znajdują się Śląskie Kamienie – interesujące formacje skalne, które dodają trasie wyjątkowego charakteru. To świetna okazja na chwilę relaksu i uwiecznienie pięknych widoków na zdjęciach.

Kolejny etap szlaku wiedzie przez Czarną Kopę, skąd rozciągają się kolejne wspaniałe panoramy. Następnie trasa prowadzi na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy, skąd można podziwiać niezwykłe widoki na okolicę.

Na zakończenie, szlak wiedzie w dół na Przełęcz Okraj, gdzie kończy się Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Cała trasa stanowi doskonałą propozycję dla miłośników górskich wędrówek.

Krótka historia szlaku

Podczas pokonywania tej trasy, wędrujący podążają Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, która przebiega wzdłuż polsko-czeskiej granicy.

Odcinek od Szrenicy przez Śnieżkę aż po Przełęcz Okraj, znany wcześniej jako Droga Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej, został formalnie otwarty 16 czerwca 1961 roku na mocy konwencji turystycznej między Czechosłowacją a Polską. Dzięki tej umowie turyści z obu krajów mogli swobodnie eksplorować swoje sąsiednie tereny.

Droga ta miała również swoje historyczne znaczenie jako miejsce nielegalnych spotkań opozycji z obu krajów, w tym pierwsze spotkanie Jacka Kuronia z Vaclavem Havlem, późniejszym prezydentem Czechosłowacji i pierwszym prezydentem Czech. W okresie stanu wojennego Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej została zamknięta.

Twoja reakcja na artykuł?

30
88%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
667
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group