W pięknie zaaranżowanej Galerii "Muflon" na gości czekał poczęstunek w postaci wiejskiego stołu, na którym znalazły się wielkie bochny chleba, domowy smalec, ser biały, świeże owoce i warzywa a napić się można było kwasu chlebowego. Po pokrzepieniu ciała, goście mogli nacieszyć ducha podziwiając zgromadzone eksponaty.
W zbiorach wystawy znalazły się unikatowe fotografie Hansa Hildenbranda, realizowane dla National Geographic w latach 1930-’35 ze zbiorów Photo Channel, wystawa plenerowa - łowicki strój ludowy na dawnej fotografii, lalki w strojach ludowych ze zbiorów Janiny i Bernarda Kielaków, reprodukcje „Polskie stroje ludowe” zebrane pod kierownictwem naukowym Jana Manugiewicza oraz oryginalne stroje ludowe wypożyczone z Muzeum Wsi Kieleckiej.
- Sztuka ludowa chłopów polskich ma poważne osiągnięcia w architekturze drewnianej, w konstrukcji i dekoracji sprzętu domowego, ale najwyższą jakość osiągnęła w stroju, jako zewnętrznym wyrazie indywidualizmu grup regionalnych - wyjaśniali organizatorzy podkreślając, że strój nie był jedynie zestawem odzieży. - Był ważnym elementem przynależności regionalnej i godności stanowej wieku, zamożności i stanu cywilnego ludności wiejskiej.
Wystawę można oglądać do końca czerwca od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00, wstęp jest bezpłatny.
Wystawa „Polskie stroje ludowe” jest częścią projektu V Międzynarodowy Festiwal Folkloru - tradycja inspiruje. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.