Niedziela, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 11001
Zalogowanych: 64
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Polsko – niemieckie sprzątanie nekropolii

Czwartek, 7 października 2021, 8:12
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Polsko – niemieckie sprzątanie nekropolii
Fot. UM Szklarska Poręba/Arkadiusz Lipin
Mieszkańcy Szklarskiej Poręby wraz z wolontariuszami z Niemiec porządkowali w miniony weekend (2-3.10) zabytkowy cmentarz w Szklarskiej Porębie Dolnej.

W sprzątaniu zaniedbanej nekropolii brali udział: pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej oraz Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, grupa radnych oraz wolontariusze z Initiative zur Erhaltung schlesischer Kulturguter (Inicjatywa na rzecz zachowania śląskich dóbr kultury).

Podczas prac odkopano i podniesiono kilkadziesiąt płyt nagrobnych. Dodatkowo dzięki myjce ciśnieniowej na wozie bojowym strażaków udało się domyć i oczyścić wiele nagrobków.

| Te nagrobki przez dziesięciolecia leżały na ziemi i nie dało się ich odczytać – informuje lider niemieckiej grupy wolontariuszy Robert Wollny. - Teraz w końcu ukazały się nam nazwiska, a często zawody zmarłych. Farmaceuta, lekarz, właściciel wozu, karczmarz, właściciel hotelu, szklarniarz, pakowacz szkła, upoważniony sygnatariusz, agent pocztowy, właściciel hotelu, piekarz, rzeźnik, właściciel domu, rolnik, kupiec, a nawet emeryt. Z każdym kamieniem, który został uwidoczniony i ponownie ustawiony, zmarły odzyskiwał godność wiecznego spoczynku.

Cmentarz w Szklarskiej Porębie Dolnej został założony w 1844 r. Początkowo była to nekropolia ewangelicka, ale z czasem odbywały się tu również pochówki ludzi innych wyznań, więc z czasem stał się nekropolią komunalną. Ostatnie pogrzeby miały tu miejsce w 1946 r. Do dziś zachowały się 264 nagrobki. Wśród wielu osób tu pochowanych znajdują się: filozof i literat Carl Hauptmann (1858 - 1921), starszy brat laureata literackiej Nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna, Wilhelm Bölsche - pisarz i biolog, popularyzator idei ochrony przyrody, dziennikarz oraz krytyk literacki, mistrz malarstwa na szkle Julius Ludwig, mistrzowie szlifierscy Ernst Wriese, August Wennrich i Oskar Simon, a także mistrz hutniczy Hermann Wennrich, Hanns Fechner - malarz, grafik, portrecista pruskiego dworu królewskiego oraz profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Twoja reakcja na artykuł?

27
87%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wrzucileś/aś coś do puszki WOŚP?

Oddanych
głosów
1106
Tak
56%
Nie
34%
Pomagam potrzebującym w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Ciekawe miejsca
Ludzi zabijali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
Ciekawe miejsca
Ludzi zabijali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
 
Aktualności
Oczy dzieci coraz słabsze, a zawód przyszłości to optyk
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group