Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 8264
Zalogowanych: 41
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polsko–niemieckie badania w KPSW

Piątek, 5 sierpnia 2016, 10:24
Aktualizacja: Sobota, 6 sierpnia 2016, 9:36
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Polsko–niemieckie badania w KPSW
Fot. Przemek Kaczałko
W dniach 1–7.08 w Jeleniej Górze przebywa młodzież z Polski i Niemiec uczestnicząca w letnim laboratorium „Przyroda i nauka” organizowanym przez DLR_School_Lab TU Dresden i Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą w Jeleniej Górze. Jest to doskonała okazja, aby połączyć wakacyjne zwiedzanie z praktyczną nauką.

W zajęciach praktycznych uczestniczą uczniowie szkół gimnazjalnych i liceów z Saksonii oraz terenów byłego województwa jeleniogórskiego. Czemu mają służyć takie spotkania? - Temu, żeby polska i niemiecka młodzież zintegrowała się, żeby zobaczyła, że tutaj też są takie laboratoria, a także co ma taki rejon do zaoferowania – powiedziała Aleksandra Gadowska, pracownik naukowy DLR_School_Lab TU Dresden.

Laboratorium Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej jest jedynym takim takim ośrodkiem na mapie uczelnianej regionu. Otwarto je niemal dokładnie rok temu i zbiera pochlebne opinie. Poza warsztatami w laboratorium młodzież miała okazję zobaczyć pracę w oczyszczalni ścieków przy ul. Lwóweckiej, a także zwiedzić Zakład Uzdatniania Wody w Sosnówce. Dzięki temu młodzi mieli okazję zobaczyć jak bada się wodę, jak się ją oczyszcza, a następnie próbowali swoich sił w laboratorium KPSW z wodą z kranu (z ujęcia Grabarów) oraz pobraną z zalewu Sosnówka.

Uczniowie z Niemiec mają zbliżone zainteresownia. - W naszych laboratoriach uczniowie eksperymentują z chemicznymi i fizycznymi zagadnieniami, ale też zajmujemy się lotnictwem i kosmonautyką – dodała Aleksandra Gadowska. Organizatorzy zapewniają, że chcą kontynuować współpracę i aplikować o środki unijne z programów edukacyjnych.

Ponadto młodzi ludzie byli w Karpaczu, w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie młodzież dowiedziała się o geologii Karkonoszy, o gatunkach ptaków, roślin, a także brali udział w grze terenowej w ogrodzie ziół i krzewów.

- Byliśmy też w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze, gdzie Mieczysław Suchta pokazał nam ogródek meteorologiczny oraz pojechaliśmy na zaporę wodną w Pilchowicach, gdzie zobaczyliśmy elektrownię wodną - powiedziała organizatorka letniego laboratorium Paulina Krych , absolwentka KPSW.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
829
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
8%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Putin i jego nowa doktryna nuklearna
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Karkonosze
Lawinowa "jedynka" w Karkonoszach
 
Kilometry
Jednak nie będzie ronda
 
Aktualności
Darmowe sprawdzenie świateł
 
Jelenia Góra - KARR
Ogłoszenie o naborze do projektu „Dotacje na usługi rozwojowe dla dolnośląskich firm”

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group