Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11051
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Polsko–niemieckie pojednanie w Jeleniej Górze

Wtorek, 2 września 2014, 8:36
Aktualizacja: 8:38
Autor: Przemek Kaczałko
Powiat: Polsko–niemieckie pojednanie w Jeleniej Górze
Fot. Tomasz Raczyński
Niedzielne (31.08.) uroczystości 28. zjazdu dawnych mieszkańców ziemi jeleniogórskiej obfitowały w podniosłe momenty, padły ważne słowa świadczące o postępującym pojednaniu w świadomości Polaków i Niemców. Niezwykle ważnym i symbolicznym momentem było złożenie wspólnego wieńca z polską i niemiecką wstęgą w miejscu pamięci w Parku Zdrojowym w Cieplicach.

Blisko 300 gości zwiedzało w ostatnich dniach miasto, które przed II wojną światową zamieszkiwali osobiście, bądź ich rodzice wywodzą się z tych terenów. Tego typu spotkania członkowie "Kuratorium do Opieki nad Ziemią Jeleniogórską" odbywają cyklicznie co dwa lata, ale po raz pierwszy miało miejsce w stolicy Karkonoszy.

- Cieszymy się bardzo, że możemy podejmować gości z powiatu Hildesheim. Wielu mieszkańców waszego powiatu ma swoje korzenie w ziemi jeleniogórskiej. Dziedzictwo kulturowe tej ziemi traktuję jako wspólne ponad granicami, które w przeszłości nas dzieliły, nie tylko Shengen nas łączy. Przyjeżdżajcie jak najczęściej - mówił do zgromadzonych w Filharmonii Dolnośląskiej starosta Jacek Włodyga.

Nie tylko dawni mieszkańcy są zainteresowani pielęgnacją przyjaźni polsko-niemieckiej.
- Poprzez partnerstwo takie jak to, Europa zrasta się jeszcze bardziej. Moje pokolenie utrzymuje kontakt z Jelenią Górą. Jestem pewny, że kontakt młodego pokolenia jest najważniejszy dla wspólnej przyszłości w Europie, gdzie jest miejsce dla Niemiec i Polski - mówił przedstawiciel młodego pokolenia, uczeń 11 klasy Gimnazjum w Alfred Phillip Jones.

Padły też słowa wyrażające wstyd z powodu zbrodni jakich dopuścił się naród niemiecki, które coraz częściej padają w niemieckiej przestrzeni publicznej. To my wywołaliśmy tą wojnę - przyznają z pokorą i z podziwem patrzą na nasz naród.

- Gdy w ubiegłym roku odwiedziłem Kotlinę Jeleniogórską odczułem tu wstyd jak przed ponad 30 laty. Czułem, że jestem przyjmowany z otwartością, bez resentymentów. Dostrzegam również jak wielki jest wkład narodu polskiego w upadek w mojej ojczyźnie muru berlińskiego. Z tych doświadczeń zdobytych szczególnie w Kotlinie Jeleniogórskiej wyniosłem zobowiązanie do osobistego zaangażowania się w proces pojednania, który stanowi fundament przyjaźni pomiędzy narodem polskim i niemieckim konkretnie tu - w Kotlinie Jeleniogórskiej - mówił burmistrz Alfred Bernd Beushausen.

Przedstawiciel starostwa jeleniogórskiego Andrzej Więckowski oraz burmistrz Alfred Bernd Beushausen podpisali umowę partnerską pomiędzy powiatem jeleniogórskim i stowarzyszeniem "Niemiecko-Polskie Porozumienie".

- Fakt, że znaleźliśmy się tutaj i podpisaliśmy umowę partnerską zawdzięczamy Horstowi Berndtowi - mówili zgodnie przedstawiciele Niemiec i Polski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group