- Pomysł połączenia MOS i MOW od początku budził wiele kontrowersji - mówi Sylwester Urbański, dyrektor Wydziału Oświaty i Zdrowia w powiecie jeleniogórskim. - Problem polegał na tym, że w MOW znalazły się dzieci niedostosowane społecznie, które zostały skierowane do ośrodka przez sąd rodzinny. Natomiast w MOS przebywały dzieci zagrożone niedostosowaniem i w wyniku połączenia tych placówek w Zespół skutek był taki, że dzieci zagrożone stawały się niedostosowane. Do tego dochodziły różnice wiekowe podopiecznych – podkreślał dyrektor.
Innym powód rozwiązania placówki to aspekt ekonomiczny, gdyż w pewnym momencie w ośrodku MOS przebywało tylko 9 osób, dla których prowadzenie ZPRW było nieopłacalne dla powiatu.
Przyszłość więc placówki malowała się w czarnych barwach.
W maju nastąpiły pierwsze wypowiedzenia warunków pracy, a pozostali nauczyciele nie byli pewni swojego losu. W tej sytuacji Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze zdecydowało się na restrukturyzację. ZPRW z dniem 31 sierpnia został rozwiązany, a MOS został zlikwidowany. Struktura Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego została zachowana. Została też podjęta decyzja, że w kompleksie po byłym ZPRW będą przebywały tylko dzieci nieprzystosowane społecznie.
Rozpoczęto odnowę pomieszczeń w budynku po byłym ośrodku socjoterapii z myślą o umieszczeniu w nim 24 dziewcząt nieprzystosowanych społecznie. Po wielu zabiegach powiatu, Ośrodek Rozwoju Edukacji zgodził się na umieszczenie dziewcząt w Szklarskiej Porębie.
- Odnowienie pomieszczeń i przybycie tych dziewczyn oraz zmiany restrukturyzacyjne spowodują, że ośrodek będzie utrzymywał się z subwencji oświatowej, co bardzo pomoże powiatowi w funkcjonowaniu tego ośrodka - zaznaczył Sylwester Urbański.
Innym działaniem, który wspomoże i rozwinie placówkę jest przystąpienie przez Powiat do konkursu organizowanego przez Dolnośląski Urząd Pracy w Ramach RPO. Dzięki temu już udało się pozyskać kwotę w wysokości 1 mln zł. To pozwoli na tzw. działania zawodoznawcze, odbywania praktyk w zakładach pracy, terapię. Ponadto poprzez cross finansing, 10% tej kwoty zostanie przeznaczona na potrzeby dostosowania istniejącej infrastruktury do potrzeb projektu.