1. Mur Berliński i inne zabytki Berlina
Berlin jest stolicą Niemiec i wyróżnia się dużą liczbą wyjątkowych muzeów skupionych głównie w obrębie Museumsinsel, czyli tzw. Wyspy Muzeów, kompleksu wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza tym terenem znajduje się też warta uwagi Galeria Malarstwa oraz Niemieckie Muzeum Techniki. Podczas pobytu w stolicy Niemiec nie można też pominąć największych atrakcji, czyli pozostałości Muru Berlińskiego i East Side Gallery, Bramy Brandenburskiej z ulicą Unter den Linden, Katedry Berlińskiej czy Pałacu Charlottenburg. W planie zwiedzania trzeba uwzględnić też zabytkową dzielnicę Spandau.
2. Poczdam i słynny Pałac Sanssouci
Poczdam to miasto położone 30 km na wschód od Berlina, w którym można zwiedzić malownicze zabudowania otoczone urokliwymi ogrodami. Do najpopularniejszych atrakcji tego miejsca zalicza się wpisany na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO Zespół Pałacowy Sanssouci. Obiekt powstał jako letnia rezydencja cesarza w XVIII wieku z inicjatywy Fryderyka II Wielkiego. Tereny zielone otaczające budynek są pełne tarasów, rzeźb i fontann robiących ogromne wrażenie na miłośnikach sztuki i architektury stylu rokokowego.
3. Miasta Stralsund i Wismar
Miasta Stralsund i Wismar leżą w nadbałtyckiej części Niemiec nieopodal cieśniną Strelasund. Ze względu na szczególną wartość historyczną znajdujących się w nich zabudowań zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ich niewątpliwym atutem jest również należące do Niemieckiego Muzeum Morza Oceanarium będące jednym z największych europejskich akwariów.
4. Drezno
W zestawieniu największych atrakcji Niemiec nie może zabraknąć Drezna. Ta ulokowana we wschodniej części kraju miejscowość pełniła kiedyś funkcję królewsko-polskiego miasta rezydencjonalnego, w którym często przebywali Polscy władcy. Obecnie do najpopularniejszych zabytków zaliczają się kościół Frauenkirche, Pałac Zwinger, Katedra św. Trójcy oraz malownicza promenada nazywana Tarasami Brühla. Jeśli chciałoby się wymienić 10 rzeczy, które warto zrobić w Dreźnie, wśród nich na pewno znalazłoby się przespacerowanie tym urokliwym deptakiem leżącym tuż nad rzeką Łabą.
5. Wyspa Rugia
Wyspa Rugia to miejsce dla osób, które w czasie urlopu w Niemczech pragną spędzić nieco czasu na łonie natury. Ten liczący nieco ponad 900 km2 obszar znajduje się zaledwie 100 km od Polski! Ze stałym lądem jest połączony mostem, dlatego łatwo można się tam dostać z kontynentalnej części Niemiec. Można podziwiać tam m.in. Park Narodowy Jasmund, którego zespoły leśne tworzą wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy".
6. Jezioro Bodeńskie
Jezioro Bodeńskie o powierzchni 538,5 km2 jest 3. co do wielkości jeziorem Europy Środkowej. Znajduje się na pograniczu trzech państw – Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Większe od niego są tylko węgierski Balaton i szwajcarskie Jezioro Genewskie. Spodoba się zwłaszcza miłośnikom aktywnego spędzania czasu, bo stwarza doskonałe okoliczności do uprawiania sportu. Dookoła zbiornika biegnie ścieżka rowerowa, z której roztaczają się niesamowite widoki na okolicę. Tuż obok jeziora znajduje się miasto Lindau, a w nim m.in. malownicza starówka i skansen Unteruhldingen.
Jakie jeszcze miasta warto odwiedzić w Niemczech?
Do najbardziej popularnych turystycznie miejscowości w Niemczech, poza tymi już wymienionymi, zaliczają się: Monachium, Hamburg, Kolonia, Frankfurt nad Menem, Heidelberg, Stuttgart i Norymberga. Warto odwiedzić je ze względu na dużą liczbę zabytków architektonicznych, ciekawych muzeów i malowniczych parków.
Na co muszą uważać turyści odwiedzający Niemcy?
W przeszłości w Niemczech zdarzały się ataki terrorystyczne, dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w dużych skupiskach ludzi (np. na dworcach kolejowych, na koncertach i festiwalach czy w centrach handlowych). Ponadto należy pilnować przedmiotów o dużej wartości, zwłaszcza w Berlinie w okolicy obiektów chętnie odwiedzanych przez turystów.
Czy w Niemczech potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne?
Obywatele Polski opłacający składki zdrowotne mają prawo do korzystania z niemieckiej publicznej służby zdrowia po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Mimo to przed wyjazdem zaleca się wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które w razie potrzeby pokryje koszty transportu medycznego do Polski. Polisę można rozszerzyć o ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie dla aktywnych. Takie dodatki zapewnią wsparcie na wypadek niespodziewanych sytuacji w podróży.