Poniedziałek, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 13368
Zalogowanych: 92
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pozytywne katowanie ciała

Wtorek, 3 sierpnia 2010, 12:12
Aktualizacja: 16:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pozytywne katowanie ciała
Fot. TEJO
Ćwiczeniom doskonalącym warsztat ruchowy aktora poświęcono drugi dzień warsztatów „Lato w teatrze”, których trzecia edycja rozpoczęła się wczoraj w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Były też zajęcia w grupie, która zajmie się przygotowaniem scenografii do widowiska „Jeleniosfera”.

Jan Kochanowski, aktor Teatru Cinema, to także – jak go określił Łukasz Duda – mistrz pantomimy. Wprawdzie artysta przez skromność tego nie przyznaje, jednak podczas dzisiejszego warsztatu pokazał próbkę swoich wielkich możliwości ucząc młodzież pantomimicznych podstaw. – Pokatujmy ciało! – zachęcał żartobliwie.

- Pewnych rzeczy nauczyłem się sam, kiedy miałem 15 lat. W telewizji, w 1981 roku, nadano spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego „Rycerze Króla Artura”. Zastanawiałem się, jak ci aktorzy to robią, że poruszają się w taki, a nie inny sposób. Mozolnie rozgryzałem to przed lustrem. I udało się – opowiadał dziś Jan Kochanowski adeptom sceny. Wspomniał też, że później uczestniczył w zajęciach w dawnym Wojewódzkim Domu Kultury (dziś JCK), na które przyjeżdżał jego mistrz, najsłynniejszy mim w Polsce, Jerzy Kozłowski. – Okazało się, że później był moim profesorem na PWST – dodał Jan Kochanowski.

Wytłumaczył też uczestnikom warsztatów pewne pantomimiczne chwyty i zasady ilustrując to zgrabnymi gestami. – Pantomima to sztuka budowania iluzji, kreowania czegoś, czego nie w sposób taki, aby zaistniało w wyobraźni – mówił aktor. A przestrzeń wokół niego – wraz z poszczególnymi gestami – ożywała. „Wspinał się” po nieistniejącej linie, „opierał się” o ścianę, której nie było. Z pewnością dla warsztatowiczów były to fascynujące zajęcia. Część elementów pantomimy na pewno zostanie wykorzystana w „Jeleniosferze”, widowisku warsztatowym tegorocznego LWT.

Pozostali instruktorzy też nie próżnowali. Adepci sceny poznawali u Katarzyny Janekowicz podstawy ruchu baletowego, a u Łukasza Dudy – rozmaite techniki sceniczne, w tym te kształtujące aparat mowy. Zajęcia przeprowadził też Wiktor Szybałdin, opiekun grupy scenograficznej. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z koncepcją scenograficzną całości. Nadmuchiwali też chirurgiczne rękawiczki, które staną się częścią składową projektowanej scenografii.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
602
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
14%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Kilometry
Szansa na ratunek dla dworca w Lubawce
 
Aktualności
Zamknięte zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group