Akcja tej klimatycznej i pełnej zaskakujących zwrotów akcji poetyckiej opowieści rozgrywa się współcześnie w małym miasteczku, które jest położone na Dolnym Śląsku. Tutaj na rynku rozpocznie się tytułowy maraton tańca, w którym wezmą udział ludzie mieszkający na uboczu cywilizacyjnego zgiełku.
Na planie filmowym komedii Magdaleny Łazarkiewicz „Maraton tańca” według scenariusza reżyserki i Macieja Kowalewskiego spotkali się m.in. jeleniogórscy aktorzy Teatru im. Norwida - Krystyna Dmochowska, Elżbieta Kosecka, Jacek Grondowy oraz Kazimierz Krzaczkowski.
W postać pani Janiny wcieliła się zmarła 15 maja br. i żegnana z bólem Krystyna Dmochowska, nadal obecna na dużym i małym ekranie. Od 25 marca br. w polskich kinach aktorkę można oglądać jako barmankę Helenkę w tragikomedii Przemysława Wojcieszka „Made in Poland”, a telewidzom wciąż kojarzyć się będzie z rolą Heleny Łazankowej, mieszkanki Wadlewa, prostej kobiety z ludu, gadatliwej i rubasznej ekspedientki w serialu Polsat „Pierwsza miłość” oraz gościnnym udziałem w sitcomie polsatowskim „Świat według Kiepskich”.
Do historii jeleniogórskiego teatru przejdą pewnie wielowymiarowe, barwne kreacje Krystyny Dmochowskiej stworzone m.in. u Krystiana Lupy („Ślub” Witolda Gombrowicza (1984) - Ofelia) czy Adama Hanuszkiewicza („Komedia pasterska” Jana Andrzeja Morsztyna (1997) – Dafnida, tytułowa „Dulska!” (1999) wg Gabrieli Zapolskiej i „Kordian” Słowackiego (2001) – dozorczyni). Jej ostatnimi rolami teatralnymi były: Marta, niania i przyjaciółka Julii w tragedii szekspirowskiej „Romeo i Julia” w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2006) i Anfisa w dramacie „Trzy siostry” wg Antoniego Czechowa w reż. Krzysztofa Minkowskiego (2009).
Elżbieta Kosecka, mogąca pochwalić się ostatnio sceniczną rolą Marionety w sztuce Franza Kafki „Proces” w reż. Bogdana Michalika, a wcześniej podbiła serca dziecięcej publiczności jako rozpromienione Słoneczko w musicalu Katarzyny Gärtner „Przygody rozbójnika Rumcajsa” w reż. Kazimierza Mazura i zdobyła uznanie wśród dorosłych widzów sugestywną kreacją Dagi, służącej w domu burmistrza w dramacie „Czarna maska” Gerharta Hauptmanna w reż. Bogdana Kocy, tym razem na ekranie gra postać Kryśki, matki Moniki (Olga Frycz).
Wśród obsady filmu „Maraton tańca” znalazł się także Jacek Grondowy. Aktor, którego widzowie Teatru im. Norwida mogą oklaskiwać za rolę tytułowego bohatera monodramu Alessandra Baricco „Novecento” w reż. Krzysztofa Prusa oraz jako bogatego paryskiego wydawcę Pierre'a Brochanta w farsie Francisa Vebera „Kolacja dla głupca” w reż. Stefana Szaciłowskiego, pojawił się w filmie w roli Kazimierza. Natomiast Kazimierz Krzaczkowski, znany ze świetnej kreacji w autorskim spektaklu Tomasza Mana „Dobrze”, we wchodzącym właśnie do kin obrazie wystąpił jako konduktor.