Ustanowiona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2016 r. Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” promuje postawy, działania i projekty obywatelskie podejmowane na rzecz dobra wspólnego. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: Człowiek–lider, Organizacja – instytucja, Dzieło – projekt, Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego. Wyboru nominowanych do nagrody dokonuje specjalna kapituła.
Ivo Łaborewicz został nagrodzony w kategorii: Człowiek - lider za swoją działalność społeczną na rzecz pielęgnowania historii i pamięci o niej.
Odbierając nagrodę Ivo Łaborewicz był wyraźnie wzruszony:
Co ja mogę powiedzieć, chciałem podziękować – mówił I. Łaborewicz. To nie są wielkie rzeczy, to są rzeczy normalne. Wszystko jest z umiłowania Ojczyzny tej małej i tej wielkiej.
Ivo Łaborewicz od 1990 r. jest pracownikiem Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze. Od 1994 r. kieruje pracą tej placówki. Zajmuje się głównie dziejami regionalnymi (Śląsk, zwłaszcza zaś Sudety Zachodnie w tym czeskie Karkonosze) oraz archiwistyką. Członek Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego, prezes Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry (od 1997 r.), członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (od 2002 r.). Autor i współautor wielu książek, m.in.: „Jelenia Góra i okolice”, „Zarys dziejów bibliotek jeleniogórskich”, „Słownik ulic i innych nazw miejskich Jeleniej Góry”, „Legendy i podania Jeleniej Góry”, „Maciejowa. Zarys dziejów i opis krajoznawczy”, „Jelenia Góra na dawnej pocztówce”. Od 1997 r. redaktor naczelny „Rocznika Jeleniogórskiego”, od 1998 r. członek redakcji kwartalnika „Skarbiec Ducha Gór”. Autor przeszło 400 artykułów naukowych i popularnonaukowych.