We wtorek rozpoczęto próby do historycznej inscenizacji, która uświetni główne obchody 900–lecia Jeleniej Góry. Widowisko odbędzie się 5 września na wzgórzu nieopodal krzyża milenijnego na Zabobrzu. Będzie to największa impreza tegorocznego Września Jeleniogórskiego.
Spektakl składa się z 10 scen, które razem stworzą zarys dziejów Jeleniej Góry. Historia sięgnie VII wieku, czyli okresu średniowiecznego grodu a zakończy się na latach transformacji ustrojowej w Polsce – mówi Tadeusz Wnuk z Teatru Jeleniogórskiego, reżyser widowiska. Scenariusz napisali Jarosław Gromadzki oraz Ivo Łaborewicz. T. Wnukowi asystuje Łukasz Duda z JCK.
W przedsięwzięciu bierze udział sto osób, które od wtorku aż do pierwszych dni września będą uczestniczyć w próbach. Na miejscu są już fragmenty scenografii i odgrywane są pojedyncze sceny. Pracy aktorom nie ułatwia z pewnością pochyły teren, który będzie im służył za scenę. Muszą też liczyć na przychylność aury.
Tak dużego przedsięwzięcia plenerowego jeszcze w Jeleniej Górze nie było, więc twórcy spektaklu w pewnym sensie przecierają szlaki. Po dopracowaniu wszystkich scen udadzą się dwoma autokarami do Opery Wrocławskiej, gdzie przygotowane zostaną kostiumy.
Oprócz statystów w spektaklu zagrają profesjonalni aktorzy oraz… rycerze z bractw zgromadzonych przy zamkach Chojnik i Bolków. Całość ma kosztować około 300 tysięcy złotych. Widowisku będzie towarzyszył okazjonalny komiks narysowany przez artystów z Krakowa.
Oby sztuka okazała się godna jubileuszu, zwłaszcza, że wśród widzów mogą znaleźć się zaproszeni przez władze miasta prezydenci i burmistrzowie miast partnerskich Jeleniej Góry.