Jak mówi Hubert Papaj, Prezes KARR - projekt był realizowany przez blisko 48 miesięcy, począwszy od stycznia 2019 roku, jego wartość wyniosła ok. 391255,99 euro – w tym 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Głównym celem projektu było zwiększenie intensywności współpracy kluczowych instytucji działających na polu polsko-czeskiej współpracy transgranicznej (partnerzy projektu), stworzenie sieci ich kooperacji (tworzenie kanałów i mechanizmów), a poprzez poprawę umiejętności komunikacji w języku polskim i czeskim także stworzenie płaszczyzny do podejmowania edukacji pozaszkolnej w instytucjach administracji publicznej, NGOs oraz pośród innych kwalifikowalnych wnioskodawców, realizujących działania na rzecz rozwoju wspólnego pogranicza na terenie EUWT NOVUM.
W ramach projektu odbyły się 4 tury naboru na kurs online nauki j. czeskiego/j. polskiego na platformie e-learningowej, sześć 3-dniowych warsztatów praktycznych nauki j. czeskiego, j.polskiego. Warsztaty odbywały się w Bardzie Śląskim, w Rychnov nad Kněžnou i w Szklarskiej Porębie. Był to bardzo pracowity czas i mocne zaangażowanie uczestników w poznanie języka sąsiada.
Projekt generuje całkowicie nową formę współpracy ważnych instytucji działających na polsko-czeskim pograniczu. Główną ideą łączącą wszystkich partnerów projektu i działania projektu jest poprawa umiejętności komunikacyjnych w języku polskim i czeskim w instytucjach publicznych.