W przedszkolu funkcjonuje siedem grup wiekowych:
I grupę Żabki prowadzą: Małgorzata Malinowska i dyrektor Joanna Skoczek.
II grupą Smerfów zajmuje się Patrycja Tomaszewka i Marta Miksiewicz.
III grupa Tuptusie jest pod opieką Żanety Paluch i Agnieszki Gurdziel.
IV grupa Słoneczka prowadzi Elżbieta Adamowicz i Renata Stolarek.
V grupę Motylki uczą: Marzena Płachta i Krzysztof Bugajny.
O VI grupę Iskierek troszczą się: Angelika Jarosz i Małgorzata Wasilewska.
A VII grupę Muchomorków prowadzą: Anna Janowska i Kinga Dul.
Bazę przedszkola stanowi siedem pięknie urządzonych sal zabaw i zajęć dla dzieci, dobrze wyposażonych w pomoce dydaktyczne i zabawki, nowoczesne mebelki i kąciki zainteresowań. Przedszkole dysponuje również osobną salą ogólną do zajęć muzyczno- ruchowych i uroczystości przedszkolnych oraz zapleczem sanitarnym i żywieniowym.
- Dzieci czują się w przedszkolu bezpieczne dzięki podejmowanym przez wszystkich pracowników działaniom, które są monitorowane i modyfikowane – informuje dyrektor Joanna Skoczek. – Nasza oferta przedszkolna jest dostosowana do potrzeb i możliwości dzieci, a także zgodna z oczekiwaniami rodziców. Poza obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi, przedszkole proponuje dodatkowe zajęcia: gimnastyka korekcyjna, szachy, rytmika, język angielski, język niemiecki i religia. Przedszkole funkcjonuje według świadomej misji: propagujemy zdrowy i aktywny tryb życia, wpieramy rozwój dziecka, zaspokajamy jego potrzeby edukacyjne, umożliwiamy rozwój zainteresowań i uzdolnień – wymienia dyrekcja.
Miejskie Przedszkole nr 2 to placówka, w której tradycje stanowią ważny element.
- Od wielu lat organizujemy: spotkania jasełkowe przy współudziale rodziców, warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami, festyny rodzinne z okazji Dnia Mamy i Taty, Dnia Dziecka czy malowanie pisanek z okazji Świąt Wielkanocnych – wylicza Joanna Skoczek. - Wplatając elementy tradycji w program przedszkola wzbudzamy u dzieci zainteresowanie naszą kulturą , tradycjami, rozwijamy wyobraźnię twórczą i artystyczną. Organizujemy również konkursy rodzinne, kiermasze świąteczne, bierzemy udział m.in. w ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Od kilku lat organizujemy międzyprzedszkolny konkurs recytatorski „Marcowa Wierszolandia” przy współpracy z Książnicą Karkonoską, którego celem jest wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień. Cyklicznie organizowane są spotkania z wychowankami Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze, podczas których przedszkolaki uczą się tolerancji wobec inności – dodaje dyrektor placówki.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że przedszkole stale i z sukcesem podejmuje nowe inicjatywy: organizuje wycieczki turystyczno-krajoznawcze po Karkonoszach, cykliczne odbywają się spotkania ze sportowcami i pasjonatami różnych dyscyplin sportowych, realizuje Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” czy bierze udział w realizacji Programu Okręgowego Inspektoratu Pracy „Rośnij bezpiecznie”. Przedszkolaki z Dwójeczki biorą także aktywny udział w konkursach zewnętrznych.
- Wszyscy nauczyciele przedszkola czują się współodpowiedzialni za wizerunek przedszkola, podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności uczestnicząc w różnych formach doskonalenia zawodowego, współpracują ze sobą w powołanych zespołach nauczycielskich i w sytuacjach codziennych. Przedszkole na bieżąco przekazuje środowisku lokalnemu informacje o ofercie oraz podejmowanych działaniach za pośrednictwem strony internetowej i na profilu społecznościowym Facebook. W czerwcu 2018 roku obchodziliśmy uroczyście jubileusz 60 – lecia przedszkola, na który zaproszone zostały władze miasta, przedstawiciele instytucji, firm i placówek oświatowych, pracownicy przedszkola, emeryci, rodzice oraz absolwenci – dodaje Joanna Skoczek.
# Historia Miejskiego Przedszkola nr 2 w Jeleniej Górze
Przedszkole nr 2 mieściło się przy ul. 22 Lipca 13 (po 1975 r. nastąpiła zamiana numeracji budynków przy tej ulicy - ob. Piłsudskiego). W zespole „Akta miasta Jeleniej Góry” znajdują się akta budowlane obiektu przy Schützenstraße 13 , zawierająca dokumenty z lat 1884-1933. Wynika z nich m.in., że obiekt w 1884 r. - istniejący już dużo wcześniej budynek mieszkalny - należał do hrabiny Mathielde von Ballestrem. W 1889 r. dobudowano do niego - od strony zachodniej - jednopiętrowy obiekt małego przedszkola (Klein-Kinder-Schule). W 1899 r. budynek ten został nieco rozbudowany od strony podwórza. W 1913 r. obiekt określany jest jako „Schwesternhaus” (dom sióstr). Z dalszej korespondencji wynika, że należał on do „Der katholische Wohltätigkeits-Anstalt zur heiligen Elisabeth in Breslau IX“.