Rozwijając sieć dróg krajowych skracamy czas podróży i podnosimy komfort jazdy. Nie zapominamy przy tym o środowisku, w tym o bezpieczeństwie zwierząt. Tam, gdzie nowe drogi przecinają ich szlaki migracyjne, budujemy specjalne przejścia.
W latach 1995-2024 na sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) oraz na odcinkach koncesjonariuszy powstało 𝐩𝐨𝐧𝐚𝐝 𝟓,𝟔 𝐭𝐲𝐬. takich obiektów.
Średni łączny koszt to ok. 11 proc. łącznych kosztów budowy dróg szybkiego ruchu. Przy czym koszt przejść dla zwierząt stanowi ponad 6,5 proc. Z analizy dostępnych danych wynika, że średni koszt górnego przejścia dla zwierząt to ok. 11 mln zł.
Zwierzęta potrzebują czasu na przyzwyczajenie się do zbudowanych dla nich przejść. Ułatwiamy im to poprzez odpowiednią aranżację terenu i osłonięcie przed światłami pojazdów. Kierowcy muszą często przywyknąć do jazdy nową drogą, której wcześniej nie było. Tak samo zwierzęta muszą przyzwyczaić się do nowej infrastruktury.
- Na bieżąco monitorujemy stan zarządzanej przez nas infrastruktury. Co najmniej dwa razy w tygodniu prowadzone są objazdy na drogach szybkiego ruchu, podczas których sprawdzany jest między innymi stan ogrodzeń - informują przedstawiciele GDDKiA.
Należy jednak pamiętać, że przejścia dla zwierząt i ogrodzenia wzdłuż tras 𝐧𝐢𝐞 𝐠𝐰𝐚𝐫𝐚𝐧𝐭𝐮𝐣𝐚̨ 𝟏𝟎𝟎-𝐩𝐫𝐨𝐜𝐞𝐧𝐭𝐨𝐰𝐞𝐣 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢. W obrębie węzłów są przerwy w ciągłości ogrodzenia. Korzystając z dróg szybkiego ruchu pamiętajmy, że właśnie 𝐰 𝐨𝐤𝐨𝐥𝐢𝐜𝐲 𝐰𝐞̨𝐳ł𝐨́𝐰 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐞𝐦 𝐦𝐨𝐳̇𝐞 𝐩𝐨𝐣𝐚𝐰𝐢𝐜́ 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐣𝐚𝐤𝐢𝐞𝐬́ 𝐝𝐳𝐢𝐤𝐢𝐞 𝐳𝐰𝐢𝐞𝐫𝐳𝐞̨.
Jeśli ktoś zauważy taką sytuację, proszony jest o powiadomienie służb drogowych dzwoniąc na nr 19 111.