Plany rozbudowy sieci dróg krajowych w województwie dolnośląskim obejmują prawie 400 kilometrów dróg szybkiego ruchu. Powstaną również obwodnice realizowane w Rządowym Programie Budowy 100 obwodnic.
Systematycznie prowadzimy rozbudowę dolnośląskich dróg, podnosząc ich standard i bezpieczeństwo podróżnych – informuje GDDKiA. - Przygotowanie do realizacji każdej nowej inwestycji wymaga przeprowadzenia prac projektowych, uzyskania stosownych decyzji i zapewnienia finansowania. Dopiero wtedy można ogłaszać przetarg na wyłonienie wykonawcy.
Zakończyły się prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym dla 87 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 od Wrocławia do Kłodzka. Realizacja tego zadnia z przyczyn logistycznych została podzielona na trzy części: Kłodzko-Ząbkowice Śląskie, Ząbkowice Śląskie – Łagiewniki, Łagiewniki - Wrocław (Magnice). Na początku grudnia odbyło się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych dla odc. III Łagiewniki - Wrocław (Magnice) dla etapu koncepcji programowej. Trwają też prace projektowe nad koncepcją programową dla wszystkich odcinków oraz prace geologiczne. W I kwartale 2023 r. planuje się ogłoszenie pierwszych przetargów na roboty budowlane, w systemie projektuj i buduj drogi ekspresowej S8 na odcinku Łagiewniki-Wrocław (Magnice).
Trwa również opracowanie dokumentacji dla budowy lub rozbudowy autostrady A4 na odcinku od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód/Stary Śleszów o długości ok. 80 km oraz budowy drogi ekspresowej S5 Bolków - Sobótka o długości ok. 50 km. Od stycznia do końca lutego 2022 r. odbyły się spotkania z mieszkańcami 21 gmin przez które będzie biegła ta droga. Zostały zaprezentowane wstępne korytarze jej przebiegu. Obecnie postępują prace nad studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowym, roczną inwentaryzacją przyrodniczą oraz badaniami terenowymi w celu wstępnego rozpoznania warunków gruntowych. W listopadzie 2022 r. odbyła się druga tura spotkań informacyjnych dla mieszkańców, podczas których przedstawione zostały efekty uwag zebranych w pierwszej części spotkań.
Umowę na opracowanie dokumentacji dla odcinka A4 od Krzyżowej do Legnicy podpisaliśmy 28 czerwca 2021 r – relacjonuje GDDKiA. - Autostrada A4 na odcinku ok. 36 km zostanie rozbudowana w istniejącym śladzie, a każda jezdnia będzie miała trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Miejscami będzie to budowa nowej jezdni równolegle do jezdni istniejącej, a miejscami rozbudowa jezdni istniejących. W marcu odbyły się spotkania informacyjne ze społeczeństwem w sześciu gminach, przez które przebiegają projektowane warianty tras. Druga tura spotkań odbyła się w grudniu. Obecnie opracowywane jest studium techniczno – ekonomiczno - środowiskowe, w wrześniu zakończyła się inwentaryzacja przyrodnicza w terenie. Przygotowywana jest karta informacyjna przedsięwzięcia oraz raport o jego oddziaływaniu na środowisko.
Wykonawca jest także w trakcie opracowywania projektu technicznego i projektów wykonawczych oraz przygotowuje dokumentacje przetargową dla odcinka autostrady A18 pomiędzy Krzyżową a Golnicami To ostatni, niespełna czterokilometrowy fragment A18, pomiędzy Olszyną i Krzyżową, który tak jak pozostałe, zostanie dostosowany do obowiązujących obecnie parametrów technicznych i standardów autostrady płatnej. Po obu stronach autostrady zostaną również wybudowane pasy awaryjne o szerokości 3 m.
W województwie dolnośląskim prowadzone są prace przygotowawcze dla siedmiu obwodnic, które ujęte są w Rządowym Programie Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Na najbardziej zaawansowanym etapie jest obwodnica Głogowa w ciągu DK12. Dla tej obwodnicy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu 14 kwietnia wszczęła procedurę udziału społeczeństwa w postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Pozostałe inwestycje, tj. obwodnice Kaczorowa, Legnicy, Międzyborza, Milicza, Oławy i Złotego Stoku, są na etapie opracowywania studium techniczno - ekonomiczno - środowiskowego.