Na kolejnej konferencji prasowej komitetu, która odbyła się dziś w Hotelu Baron, poruszono kwestię dostępności miasta dla osób niepełnosprawnych oraz likwidacji barier mentalnych i architektonicznych, które ludzie ci muszą na co dzień pokonywać. Konferencji przewodniczył prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski i jednocześnie kandydat na urząd prezydenta miasta.
M. Obrębalski zaznaczył, jak wiele miasto w ostatnich latach zrobiło i robi, aby dostosować obiekty użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych. Dodał, że obecnie praktycznie każda remontowana placówka jest przygotowywana, aby mogli z niej korzystać poruszający się na wózku bądź o kulach. Przypomniał o adaptacji dla potrzeb niepełnosprawnych uczniów budynków niektórych szkół, gdzie zainstalowano windy.
Prezydent miasta zapowiedział starania o pozyskanie środków na takie przystosowanie gmachu Teatru im. Norwida. Zapowiedział też wprowadzenie znacznych ulg dla niepełnosprawnych w autobusach miejskich. Ligia Jamer prowadząca Towarzystwo Chorych na Stwardnienie Rozsiane oraz społeczna doradczyni ds. niepełnosprawnych w starostwie jeleniogórskim, która jest jednocześnie kandydatką do rady miasta z RDJG, podkreśliła także konieczność obniżenia ceny przejazdu busami MZK przystosowanymi dla wózkowiczów.
– Koszty są stanowczo wygórowane, zwłaszcza jeśli taka chora osoba musi jechać gdzieś dalej na badania. Przejazd kosztuje tyle, co taksówką. To trzeba zmienić – powiedziała Ligia Jamer. Dodała także, że jej misja będzie kontynuacją działań Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane, które stawia na kontakt z młodzieżą i kształtowanie postaw przychylnych osobom niepełnosprawnym. Zaapelowała też o szerzenie idei wolontariatu zarówno pośród starszych jak i młodszych mieszkańców miasta.
Na konferencji była też obecna Anna Bałkowska, kandydatka do rady miasta z Cieplic, przybył także Józef Zabrzański, który także ubiega się o mandat radnego. Wpisali się w głos Ligii Jamer postulujący powołanie w mieście ośrodka dla osób starszych i chorych, który mógłby odciążyć ludzi opiekujących się jeleniogórzanami w sędziwym wieku. Józef Zabrzański zaapelował także o większe korzystanie z doświadczenia osób starszych, które obecnie często są marginalizowane.