Przypomnijmy. Przed reformą edukacji przez wiele lat w budynku funkcjonowało Gimnazjum nr 4. Po zmianach, od 1 września rozpocznie tam naukę czternaście klas I- III Szkoły Podstawowej nr 11 oraz trzy oddziały klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 8.
- Podstawową korzyścią wynikającą z przejęcia budynku byłego Gimnazjum nr 4 w przez Szkołę Podstawową nr 11 jest zlikwidowanie nauki w systemie dwuzmianowym w szkołach na Zabobrzu – mówi naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Paweł Domagała. - Należy przypomnieć, że dwuzmianowość w „Jedenastce” trwała nieprzerwanie przez 26 lat (od początku istnienia szkoły). Natomiast samo włączenie budynku wygaszanego Gimnazjum nr 4 w strukturę Szkoły Podstawowej nr 11 było najbardziej racjonalnym rozwiązaniem podczas kształtowania sieci przy wdrażaniu zmian wynikających z reformy ustroju szkolnego w mieście. Rozwiązanie takie gwarantuje optymalne wypełnienie i wykorzystanie obszernej kubatury budynku przy ul Karłowicza 33.
Aby od września uczniowie najmłodszych klas podstawówki mogli bezpiecznie uczyć się w budynku konieczne jest wykonanie szeregu prac adaptacyjnych. Przed budynkiem trwa budowa nowego podjazdu, który umożliwi dzieciom bezpieczne dotarcie do szkoły, a rodzicom bezkolizyjny ich dowóz do placówki. Niezbędne też jest właściwe zagospodarowanie otoczenia szkoły, między innymi wykonanie nowego placu zabaw „Radosna szkoła” i wyposażenie go w urządzenia zabawowe, które będą służyć także po południu dzieciom z Zabobrza.
Obok placu głównego powstanie drugi, mniejszy plac o nawierzchni trawiastej, na którym umieszczone zostaną urządzenia zabawowe z tzw. odzysku z „Term Cieplickich”. Są to urządzenia kilkuletnie, ale w dobrym stanie technicznym.
Całkowicie wyburzono i odbudowano schody zewnętrzne do szatni. Listę inwestycji na zewnątrz obiektu uzupełnia renowacja boiska wraz z wymianą bandy centralnej i zastąpienie elementów drewnianych poliwęglanem litym, bardzo odpornym na zniszczenia, naprawa nawierzchni placu wjazdowego do szkoły od ul. Różyckiego oraz nawierzchni przed wejściem głównym.
- Najbardziej pracochłonną operacją związaną z adaptacją wnętrz budynku byłego Gimnazjum nr 4 dla potrzeb dzieci z klas I-III było reaktywowanie nieużywanych od ponad 20 lat szatni (poniżej parteru) – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 Eugeniusz Sroka. - Przygotowano siedemnaście boksów (w tym trzy dla klas I SP 8), które wyposażono w kolorowe, nowe regały z wieszaczkami i miejscem na buty. Każde dziecko ma również swoją półeczkę w regale.
W szatniach zamocowano sufity podwieszane i nowe ściany działowe. Trwają też prace związane z rozbudową nowego pomieszczenia czytelni przy bibliotece (konieczne było wyburzenie ściany działowej). W przygotowaniu są sale przeznaczone na trzy świetlice (osobno dla każdego poziomu klas) i salę zabaw. Po zakończeniu nauki na początku lipca przystąpiono do modernizacji toalet. Część armatury zostanie wymieniona na nową.
Na apel dyrekcji szkoły kilkudziesięciu rodziców uczniów klas I-III SP11 podjęło się prac remontowych w klasach swoich dzieci. Rodzice malowali pomieszczenia, ale także wymieniali płytki ścienne, obniżali umywalki i baterie umywalkowe. Z własnej inicjatywy część rodziców podjęła się również malowania korytarzy. Rodzice sześciu klas zmienią w najbliższych dniach podłogi w pomieszczeniach kładąc nowe panele.
Łączny koszt wymienionych wyżej prac to koło 500 tysięcy złotych.