Zdaniem Roberta Moskwy, zastępcy kierownika ds. marketingu MZK, firma szeroko nagłośniła tę usługę licząc na pasażerów, którym nie chce się dojechać do najbardziej atrakcyjnych ścieżek rowerowych w podgórskich miejscowościach.
– Łatwiej jest dojechać tam autobusem z zabezpieczonym w nim jednośladem – argumentuje przewoźnik.
Jednak wyniki nie mogą zadowolić pomysłodawców. – W weekend z 15 na 16 lipca przewieziono autobusami zaledwie cztery rowery. W pozostałe dni kursowania autobusów nikt nie zdecydował się na skorzystanie z tej usługi – podają statystyki przewoźnika.
– Może to wpływ upalnej pogody, która może zniechęcać do wycieczek rowerowych? – zastanawia się Robert Moskwa.
Jego zdaniem usługa MZK powinna się w pewnym stopniu przyczynić do propagowania turystyki rowerowej. Pomysłodawcy wyjaśniają, że w Jeleniej Górze brakuje ścieżek rowerowych, którymi można by bezpiecznie dojechać do atrakcyjnych traktów w podgórskich miejscowościach.
Kilku rowerzystów, których zapytaliśmy, dlaczego nie korzystają z możliwości transportu autobusami MZK, twierdzi, że bilety są za drogie. Oprócz opłaty za przewód jednośladu trzeba kupić bilet dla ich posiadaczy.
– Mam żonę, dwoje dzieci i cztery rowery. Łatwo policzyć, jaki to wydatek – powiedział nam pan Andrzej z Jeleniej Góry.
<b> Rowerowy rozkład jazdy </b>
MZK w Jeleniej Górze przypomina, że specjalnie przystosowane autobusy do przewozu rowerów kursują w soboty i niedziele oraz w dni świąteczne ze stacji PKP: linia nr 4 do Borowic i Przesieki oraz linia nr 15 do Piechowic (przez Michałowice).
Bilety za przewóz roweru będą do nabycia u kierowcy w autobusie - opłata za przewóz roweru w danym kursie wynosi 4,00 zł.
Odjazdy autobusów z przystanku Dworzec Główny PKP w Jeleniej Górze:
10:15 do Borowic
11:20 do Piechowic
11:58 do Przesieki