Wczoraj (21.02) w auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odbył się wykład otwarty pt. "Życie w dobie kultury hejtu" prowadzony przez Danutę Sadownik – psychologa, autorkę książek, nauczycielkę.
Jako uczelni problem hejtu nas nie dotyka tak bardzo, natomiast ten wykład wychodzi naprzeciw problemom naszych studentów. Młode pokolenia żyją w symbiozie z mediami społecznościowymi, a z tym związany jest problem mowy nienawiści - mówiła na wstępie Elżbieta Sobczak, dziekan WEZiT UE.
Jak podkreśliła prowadząca spotkanie, młodzież na temat hejtu wie bardzo dużo.
Bardzo często doświadczają nienawiści. Moją rolą będzie to, jak mają sobie radzić, jeśli ich takie zjawisko dosięgnie. Co robić, żeby nie ulegać tego typu reakcjom. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób jest w samym środku tego - to ludzie, którzy kiedyś będą zajmować wysokie stanowiska w korporacjach, zarządach, radach i ten hejt będzie ich mógł dotyczyć - mówiła przed spotkaniem Danuta Sadownik.
Nie da się ukryć, że w społeczeństwie są zarówno ofiary, jak i oprawcy.
Statystyka mówi, że oprawców jest więcej, niż ofiar oraz o tym, że bardzo często ofiary stają się sprawcami przemocy i odwrotnie - podkreśliła D. Sadownik, która apelowała do zgromadzonych w auli, aby nie nosili owoców czyichś frustracji na sobie. Ona, jako psychoterapeuta musi sobie z tym radzić, ale każdy inni nie musi.
Prowadząca wykład radziła też jak reagować, gdzie się udać i w którym momencie przeciąć mowę nienawiści.