Chcesz zarabiać 3700 złotych jako pielęgniarka, czy też 2400 złotych jako sprzedawczyni? To możliwe w Republice Czeskiej, o ile uda Ci się tam znaleźć pracę. W Czechach średnia płaca to 3700 złotych, a minimalna – 1300. Takie i inne wiadomości można było usłyszeć podczas wczorajszej imprezy.
Komisja Europejska nałożyła obowiązek dla krajów Unii Europejskiej aby systematycznie w cyklicznych odstępach podawać informację o warunkach życia pracy czy nauki w poszczególnych krajach unii, tak aby zmiana miejsca zamieszkania, pracy czy nauki nie sprawiała problemu i aby ludzie nie czuli się zagubieni.
Czwarte spotkanie doradców EURES z krajów europejskich, tych do których Polacy najchętniej wyjeżdżają, miało miejsce wczoraj w Pałacu Schaffgotschów, siedzibie Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej. Było one jednym ze spotkań na Dolnym Śląsku. Podobne odbyły się bądź odbędą jeszcze w Legnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu.
Swoje oferty dotyczące warunków pracy i zatrudnienia, prawa obowiązującego w ich kraju oraz innych informacji przedstawili Doradcy EURES z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Finlandii, Francji i Wielkiej Brytanii. Były to prezentacje multimedialne jak i indywidualne rozmowy przy stanowiskach poszczególnych krajów gdzie przygotowano szereg ulotek forteli i broszur dla indywidualnych odbiorców.
Oferty były skierowane do wszystkich obywateli mających chęć zmienić miejsce swojego życia. Szczególnie dotyczyły one ludzi bezrobotnych, absolwentów szkól ponad gimnazjalnych i wyższych najbardziej zainteresowanych chęcią zmiany swojego miejsca życia we wspólnej Europie.
Przy każdym stanowisku oprócz doradcy znajdował się tłumacz. Doradcy EURES z Polski informowali o problemach administracyjno – prawnych, które muszą pokonać nasi obywatele chcący zmienić miejsce swojego życia, o odpowiednich dokumentach i sposobie ich otrzymania w kraju.
W czasie trwania Dni Mobilności Pracowniczej można było odwiedzić również stoiska sieci informacyjnej Europa Direct, stoisko Europassu - projektu mającego na celu przejrzystego prezentowania umiejętności zawodowych wszystkich obywateli Europy. Można było na tych stoiskach uzyskać cały wachlarz materiałów informacyjnych o Unii Europejskiej, o jej władzach ,komisjach i urzędach.
Z polskich podmiotów swoje stanowiska miały Ochotnicze Hufce Pracy, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej,
Koordynacja Systemów Zabezpieczenia Społecznego,
które również udzielały wszelkiej informacji.
Głównymi odwiedzającymi na spotkaniu byli ludzie młodzi uczący się jeszcze, absolwenci szkół i uczelni. Swoje zainteresowanie okazali też ludzie w średnim wieku. Najmniej było jednak było ludzi nieco starszych. Największą przeszkodą powstrzymująca wielu przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu poza krajem jest bariera językowa. Dla odważnych podajemy adres strony internetowej gdzie można zasięgnąć wszelakiej informacji o mobilności pracowniczej i życiowej.
http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=pl