Piątek, 21 lutego
Imieniny: Eleonory, Roberta
Czytających: 12690
Zalogowanych: 87
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Kraj: Selekcjoner Michał Probierz kibicuje młodym piłkarzom

Czwartek, 20 lutego 2025, 12:34
Aktualizacja: 12:38
Autor: MDvR
Jelenia Góra/Kraj: Selekcjoner Michał Probierz kibicuje młodym piłkarzom
Fot. PZPN
Od 25 lat Puchar Tymbarku zachęca dzieci w całej Polsce do aktywności fizycznej. O tym, dlaczego warto dołączyć do turnieju oraz jaką ma on wartość dla młodych adeptów piłki nożnej mówi Michał Probierz, selekcjoner reprezentacji Polski mężczyzn. Wiosną wystartują najpierw powiatowe - eliminacyjne rozgrywki, także odbywające się na naszym terenie.

W tym roku Puchar Tymbarku obchodzi jubileusz – 25-lecie. Skąd wynika fenomen długowieczności tego turnieju?

- Myślę, że kluczem jest autentyczność i niebywała historia. Wydaje mi się, że każdy słyszał już o Pucharze Tymbarku i każdy chciałby w nim zagrać. Można by powiedzieć, że jest to pierwszy krok ku profesjonalnej karierze, ku spełnieniu piłkarskich marzeń i grze na największych w Polsce stadionach. W ciągu tych 25 lat wielu obecnych reprezentantów Polski rozpoczynało w turnieju swoją przygodę z piłką nożną. Wystarczy wspomnieć Ewę Pajor, Emilię Szymczak, Piotra Zielińskiego czy Jakuba Modera – wszyscy oni kiedyś wybiegli na boiska, aby zawalczyć o wygraną w Pucharze Tymbarku. To fantastyczne, że dzieci w Polsce wciąż mają taką możliwość i można zgłaszać zespoły do kolejnych edycji turnieju.

W tym roku możemy spodziewać się jeszcze większej liczby zgłoszonych drużyn. Skąd może wynikać to rosnące zainteresowanie?

- Puchar Tymbarku to przede wszystkim obietnica świetnej zabawy, uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu, a także realna możliwość na spełnienie dziecięcych marzeń o spotkaniu z Robertem Lewandowskim czy Nicolą Zalewskim oraz rozegraniu meczu na tym samym boisku co reprezentacja Polski. W tym turnieju wszystko jest możliwe. Znamy historie wielu drużyn, które przez kilka edycji próbowały swoich sił, często kończąc rozgrywki na wczesnych etapach, by w końcu dotrzeć do finału ogólnopolskiego. W ubiegłym roku przyglądałem się na żywo finałom Pucharu Tymbarku na PGE Narodowym i byłem pod ogromnym wrażeniem. Życzę wszystkim uczestnikom Pucharu Tymbarku, aby mogli chociaż raz poznać magiczną atmosferę rozgrywek ogólnopolskich.

Turniej cieszy się dużą popularnością w mniejszych miejscowościach. Z czego może to wynikać?

- W Pucharze Tymbarku każdy ma szansę na zwycięstwo. Nieważne, czy pochodzisz z małej, czy dużej miejscowości. Często dla dzieci z mniejszych ośrodków jest to jedyna szansa na pokazanie talentu większej publiczności, stąd też determinacja może być większa. Z drugiej strony, Puchar Tymbarku jak magnes co roku przyciąga kolejne talenty. Nie bez znaczenia jest zapewne też to, że turniej jest bardzo dobrze zorganizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz markę Tymbark, która od wielu lat jest sponsorem generalnym turnieju i na każdym kroku wspiera młodych sportowców.

Jak turniej wpływa na rozwój kariery młodych piłkarek i piłkarzy?

- Dla młodych piłkarek i piłkarzy to przede wszystkim szansa, aby pokazać swoje umiejętności przed większą publicznością, zwłaszcza skautami PZPN, którzy co roku z wielką uwagą przyglądają się rozgrywkom i odnotowują największe talenty. To sprawia, że nazwisko zawodniczki czy zawodnika może pojawić się na długiej liście do powołań na zgrupowania AMO. Nie możemy też zapominać o drugiej bardzo ważnej kwestii. Turniej to przede wszystkim dla nas możliwość do zarażenia dzieci miłością do sportu. Pamiętajmy, że na tym etapie bardzo ważny jest aspekt zabawowy.

Niestety, często uczniowie zamiast sportu wybierają czas ze smartfonem w ręku. Jak zachęcić ich do większej aktywności na co dzień?

- Wydaje mi się, że przykład musi iść z góry. Jeżeli my, jako dorośli będziemy aktywni fizycznie, to wówczas dzieci łatwiej uwierzą nam, że jest to dobre. Musimy tworzyć uczniom warunki do tego, aby mogli rozwijać swoje zainteresowania, również te poza piłkarskie. Doskonale wiemy, że w tym wieku najważniejsze są ćwiczenia ogólnorozwojowe. Kluczowe jest też tworzenie dobrych wspomnień związanych z aktywnością fizyczną i inicjatywy, takie jak Puchar Tymbarku, dają taką możliwość.

Jakie rady dla młodych sportowców, którzy chcą rozpocząć piłkarską karierę w tego typu turniejach, ma selekcjoner reprezentacji Polski?

- Przede wszystkim muszą dawać z siebie wszystko i dobrze się bawić. To dla nich pierwszy krok w piłkarskiej przygodzie.

(Organizator)

Twoja reakcja na artykuł?

4
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy dostałeś kiedyś mandat za brak biletu parkingowego, czyli za nieopłacone parkowanie?

Oddanych
głosów
519
Nie
60%
Tak, raz kiedyś
32%
Tak, kilka razy
8%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
"Coraz mniej kontrolujemy rozwój"
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Kilometry
Krok bliżej budowy obwodnicy Kaczorowa
 
Karkonosze
Paweł zaprasza na wspólną wycieczkę z Jeleniej Góry na Śnieżkę
 
Co jest grane w Norwidzie?
Weekendowy spektakl "Powiedzmy miłość"
 
Kultura
Bieg IceMana w Przesiece
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group