- Postanowiłem uwolnić sztukę od jej więzów i sprawić, by była dziedziną wyzwoloną – mówi Shalom Thomas Neuman. - Proszę zauważyć, ile zmysłów zaangażowanych jest w naszym życiu codziennym. Dlatego sztuka nie może być spłaszczona. Sztuka musi uchwycić życie, a to co tworzono wcześniej uznać za jedynie próbę uchwycenia rzeczywistości - podkreślał.
Artysta do swoich instalacji wykorzystuje także dźwięk, bo jak zaznaczył, nie można oddzielić dźwięku od obrazu. - Bardzo ważne jest, w jaki sposób słyszymy i widzimy otaczający nas świat. A angażując wszystkie zmysły, jesteśmy w stanie tworzyć sztukę przyszłości – dodał twórca.
Shalom Tomas Neuman urodził się w Pradze po II wojnie światowej. Po 1948 r. jego rodzina wyemigrowała do Hajfy w Izraelu, w wieku 12 lat zamieszkał w Pittsburghu, w stanie Pensylwania (USA). W 1980 r. przeniósł się do Nowego Jorku. Studiował malarstwo i rzeźbę w Carnegie Mellon University w Pittsburghu i w Indiana University w stanie Indiana.
Żyje i pracuje w Nowym Jorku, jest twórcą „Fusion art”. Wykładał w The Cooper Union, Parsons School of Design, Pratt Institute of Technology w Nowym Jorku, związany z uczelniami: The School of Visual Arts, Yale, Academy of Fine Arts w Pradze, Beer Sheva College and Ra’anana Cultural Center w Izraelu. Jego prace znajdują się w znanych galeriach światowych oraz kolekcjach prywatnych takich osób jak: Ivan Karp, Elaine de Kooning, Enrico i Roberta Baj, Paolo Martini czy Madonny.
Wystawa zrealizowana dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra oraz Culture for Europe Association
Mirosława Lewandowskiego będzie czynna do 10 grudnia.
W trakcie trwania wystawy organizatorzy zapraszają na warsztaty dzieci z klas I – III. Szczegóły o zajęciach pod numerem telefonu BWA: (75) 7526669.