Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Starej Kamienicy to nie tylko miejsce kultu, ale także prawdziwy skarbiec historii i dziedzictwa regionu. Kościół, który ma swoje korzenie w XIV wieku, był wielokrotnie rozbudowywany i zachował wiele cennych elementów architektonicznych.
Budowla została wzniesiona w XV wieku, a następnie rozbudowana w kolejnych stuleciach, m.in. w XVII i XVIII wieku. Charakteryzuje się prostokątną, wydłużoną nawą, zamkniętą wielobocznie z bocznymi aneksami. Interesującym elementem jest dwukondygnacyjne wnętrze kościoła, które wznosi się na wysokość wieży znajdującej się przy południowej elewacji i zwieńczonej barokowym hełmem z dzwonem.
Wnętrze kościoła również skrywa wiele cennych elementów. Na uwagę zasługują m.in. ołtarz główny pochodzący z II połowy XVII wieku, ołtarze boczne z XVIII wieku, bogato zdobiona ambona oraz piękna kamienica chrzcielnica. Na emporze muzycznej znajduje się również zachowany prospekt organowy.
Kościół parafialny w Starej Kamienicy posiada także cenne nagrobki, które datują się na okres od XV do XVII wieku. Kamienne nagrobki, wykonane w stylu gotyckim i renesansowym, ozdabiają mury magistralne kościoła, będąc nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także świadectwem historii i pamięci o zmarłych.
Rozbudowa i konserwacja takiego historycznego miejsca wymaga jednak znaczących nakładów finansowych. Dlatego cieszy przyznanie dotacji przez radnych gminy Stara Kamienica. Parafia Rzymsko-katolicka pw. Ścięcia Jana Chrzciciela otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 112 700 zł, z czego kwota 110 446 zł pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Dzięki tym pieniądzom możliwe będzie zbicie, uzupełnienie i odnowienie tynków elewacyjnych, co stanowi istotny element zabezpieczenia zabytku.