Poniedziałek, 18 listopada
Imieniny: Romana, Karoliny
Czytających: 10258
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Skwer doktora Wiatera

Poniedziałek, 18 listopada 2024, 9:44
Aktualizacja: 9:48
Autor: Krzysztof Tęcza
Szklarska Poręba: Skwer doktora Wiatera
Fot. Krzysztof Tęcza
W sobotę 16 listopada 2024 roku, w przeddzień czwartej rocznicy śmierci dr Przemysława Wiatera otwarto skwer jego imienia. Właśnie w ten sposób postanowiono upamiętnić tego nietuzinkowego mieszkańca Szklarskiej Poręby.

Miejsce upamiętnienia zostało wybrane nieprzypadkowo. Znajduje się ono tuż przy kościele filialnym pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, od strony ulicy Piastowskiej, w pobliżu domu, w którym mieszkał dr Wiater.

Spotkanie i wspomnienia

Spotkanie wspominkowe śp. dr Przemysława Wiatera zorganizowane przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze Oddział Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze (Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy), Sudeckie Bractwo Walońskie, Urząd i Radę Miasta Szklarska Poręba i Chatę Izerską podzielono na cztery części.

Podczas pierwszej części przybyli do muzeum goście obejrzeli film o Przemysławie Wiaterze oraz zdjęcia użyczone przez wieloletnią towarzyszkę pracy panią Bożenę Danielską. Następnie dzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi współpracy czy spotkań z Przemysławem. Dzięki tym glosom pojawił się obraz Przemysława Wiatera jako człowieka uczynnego, skorego do pomocy przy podejmowaniu różnych wyzwań oraz człowieka o wielkiej wiedzy ale skłonnego do żartów i człowieka, który poprzez swoje czyny zapisał się pozytywnie w życiu wielu osób.

Spotkanie w muzeum poprowadził kierownik Łukasz Kwietnicki, ciepłe słowa przekazała dyrektor Muzeum Karkonoskiego pani Aneta Sikora a nad całością czuwał piszący te słowa. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wszyscy udali się na ulicę Piastowską gdzie miała miejsce główna uroczystość.

W tej części spotkania głos zabrał burmistrz Szklarskiej Poręby pan Paweł Popłoński oraz przewodniczący Rady Miasta pan Michał Pyrek. Pan przewodniczący przytoczył treść Uchwały Rady Miasta Szklarskiej Poręby o nadaniu działce przy ul. Piastowskiej nazwy Skwer im. dr Przemysława Wiatera, a pan burmistrz przybliżył związki Przemysława Wiatera z miastem. Przemek bowiem przez wiele kadencji pełnił funkcję radnego.

Przecięcie wstęgi

Ponieważ uroczystość nadania imienia osoby zasłużonej dla miasta jest aktem dużej wagi pozwoliłem sobie wraz z Robertem Pawłowiczem (mincerzem SBW) na przygotowanie stosownej dla sprawowanej przez Przemysława funkcji Kanclerza w Sudeckim Bractwie Walońskim oprawy.

Poprosiłem by przygotowaną linę przytrzymali pan Michał Pyrek i pan Łukasz Kwietnicki. Natomiast burmistrz Szklarskiej Poręby pan Paweł Popłoński otrzymał zadanie przecięcia owej liny za pomocą historycznego topora walońskiego. Piszę historycznego gdyż tym samym toporem otwierano ulicę im. Juliusza Naumowicza.

Przecięcie liny nie zakończyło uroczystości gdyż córka Przemysława pani Marcela Staniszewska-Wiater odsłoniła tablicę z nazwą Skweru i wspominając swojego tatę podziękowała wszystkim za dowody pamięci.

Długie wspomnienia

Uroczystość odbyła się przy udziale przedstawicieli Sudeckiego Bractwa Walońskiego z Wielkim Mistrzem Walońskim Anną Naumowicz.

Ważną wypowiedzią były tutaj słowa Macieja Stanisza, który przybliżył historię miejsca upamiętnienia i najbliższej okolicy pokazując jak ciekawym historycznie ono jest.

Kolejną częścią naszego spotkania było przejście na grób Przemka Wiatera by po wspólnej modlitwie za jego duszę zapalić znicze.

Ponieważ ograniczenie czasowe nie wyczerpało tego co niektórzy chcieli przekazać w ostatniej części spotkania udaliśmy się do Chaty Izerskiej gdzie grzejąc się przy ognisku wspominaliśmy Przemka do późnych godzin wieczornych.

Związał się ze Szklarską Porębą

Dr Przemysław Wiater urodził się 26 grudnia 1958 roku we Wrocławiu, jednak ze względu na pracę rodziców od najmłodszych lat związany był z Jelenią Górą. Po ukończeniu nauki w Liceum Ogólnokształcącym w Cieplicach Śląskich studiował we Wrocławiu gdzie w końcowym rezultacie obronił pracę doktorską i otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych.

Po podjęciu pracy w tworzonym Muzeum Braci Carla i Gerharta Hauptmannów przeprowadził się do Szklarskiej Poręby z którą związał resztę swojego życia. Przez wiele lat pracował na stanowisku kustosza aż w końcu został dyrektorem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Laureat wielu nagród i odznaczeń

Jego poszukiwania historyczne zaowocowały dziesiątkami publikacji. Najbardziej znane to Laboranci u Ducha Gór, Walonowie u Ducha Gór, Pionierzy nart u Ducha Gór. W swoich pomysłach zapoczątkował wiele ciekawych imprez turystycznych, choćby Górski Rajd Retro Flanela czy Narciarski Bieg Retro. Związał się z Sudeckim Bractwem Walońskim, w którym pełnił funkcję Kanclerza. W uznaniu jego zasług dla regionu został powołany na Członka Honorowego Gildii Przewodników Sudeckich im. Willa-Ericha Peuckerta oraz Towarzystwa Izerskiego.

Był laureatem wielu nagród i odznaczeń. M. in. otrzymał tytuł Zasłużony dla miasta Szklarska Poręba, nagrodę Starosty Jeleniogórskiego „Liczyrzepa”, medal Gloria Artis czy Krzyż Zasługi. Ze względu na swoją twórczość był wyróżniany prestiżowymi nagrodami wielu instytucji, np. Redakcja „Wierchów” pisma KTG ZG PTTK przyznała mu Nagrodę Literacką im. Władysława Krygowskiego.

Przemysław Wiater zmarł 17 listopada 2020 roku w Jeleniej Górze. Spoczął w swojej ukochanej Szklarskiej Porębie na cmentarzu przy kościele Matki Bożej Różańcowej.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
25
Jedną
0%
Kilka (3-5)
20%
Dużo (6-12)
16%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
20%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
16%
Wcale nie czytam książek
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
„Wybraniec”. Porządne kino czy paszkwil na Trumpa?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kryminał
Gang samochodowy za kratkami
 
Karkonosze
Akcja ratunkowa na Wielkim Szyszaku
 
Okiem fotografa
8 godzin w 40 sekund
 
Koszykówka
Przegrywamy po słabym meczu i przy fatalnej skuteczności rzutowej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group