Przedstawienie oparte na tekstach 2 Quarto i Folio (tłumaczenie: Zora Jesenská) jest nie tylko ilustracją dramatu Szekspira, ale także próbą interpretacji „Hamleta” w ujęciu Klaudyny Rozhin, kierowniczki artystycznej Teatru Kontra, reżyserki i tłumaczki sztuk teatralnych.
,,Hamlet” Teatru Kontra to przede wszystkim teatr bardzo kameralny, niemalże na wyciągnięcie ręki, interaktywny i magiczny. Szalenie trudne i dość zaskakujące zadanie wyznaczyła reżyserka dwóm aktorom, dla których rozpisany jest spektakl. Peter Čizmar i Peter Cibula wcielają się we wszystkie role: Gertrudę, Guildensterna, Hamleta, Horacjo, Klaudiusza, Królową, Laertesa, Ofelię, Poloniusza i Rosencrantza. Wymaga to od nich niemal nadludzkiego wysiłku i niewiarygodnych umiejętności. Na uznanie zasługuje ich koncentracja i precyzja.
Wszystko dzieje się niemal na pustej scenie. Między widzami toczy się szybka i dynamiczna akcja, pełna rytmu i tempa. Nastrój buduje światło (wyodrębnia gesty aktorów i ich rysy twarzy), cisza i napięcie, jakie panują podczas tego przedstawienia.
Postacie szekspirowskie są kreowane za pomocą kilku prostych rekwizytów: gongu zawieszonego na drewnianej konstrukcji, chusty, trzech teatralnych masek, które zaprojektowała Amálka Ľudmila Valenčíková, dwóch taboretów, dwóch kijów, dwóch czarnych czapek i kielicha. Spektakl ma wiele wzruszających i przejmujących scen, które zaskakują, m.in. pojedynek (układ: Igor Grečko), spotkanie Hamleta z matką czy scena z grabarzami.
W ubiegłym roku na Przeglądzie Teatrów Nietradycyjnych Kopriva w Koprivnicy w Czechach zarówno spektakl, jak i obydwaj wykonawcy (Peter Čižmár i Peter Cibula) zostali uhonorowani główną nagrodą festiwalu.