W Jeleniej Górze wystartował kolejny etap kampanii "Czyste zasady", realizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Instytut Rozwoju Terytorialnego wraz z Fundacją Ekorozwoju i Polskim Alarmem Smogowym.
Akcja zaplanowana jest w dwóch miastach Dolnego Śląska - w Jeleniej Górze (13.11.2020 – 28.11.2020 r.) i w Wałbrzychu (29.11.2020-13.12.2020 r.). Instalację tworzy dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Jak podkreślają organizatorzy, dzięki eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.
Jako samorząd województwa robimy wszystko co w naszej mocy, aby poprawić jakość powietrza w regionie. Dolnośląski sejmik przyjął uchwały antysmogowe wskazujące właściwe i zabronione zachowania. Każdego roku przeznaczamy ogromne środki finansowe na inwestycje i działania skierowane na walkę ze smogiem. Prowadzimy także szereg kampanii informacyjnych, które mają uwiadamiać istotę tego zagrożenia wśród mieszkańców. Najważniejsza jest jednak świadomość i odpowiedzialność samych dolnoślązaków - powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa.
Zobaczymy jaki kolor przybiorą "płuca" po dwóch tygodniach. Instalacja mierzy też zanieczyszczenie powietrza - powiedział Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. - Zaczynamy w przeddzień Dnia Czystego Powietrza. Zamierzamy też jeździć mobilnym pyłomierzem po sąsiednich uliczkach i "zmapować" gorące punkty, gdzie są największe zanieczyszczenia - dodał K. Smolnicki.
Lokalizacje zostały wybrane świadomie - to centra miejscowości położonych w kotlinach górskich, bo tu jest największy problem. Chcemy też apelować, aby pojawiły się środki krajowe na walkę ze smogiem w kamienicach, bo program Czyste Powietrze nie wspiera w takich zabytkowych kamienicach - zaznaczył przedstawiciel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Organizatorzy zapewniają, że akcja jest bardzo ważna również w czasie pandemii, bowiem najnowsze badania wskazują, że smog jest groźnym sojusznikiem koronawirusa - znacząco zwiększającym (w Polsce o 28%) umieralność na Covid-19.