Wtorek, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 10861
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Smutne wędrówki donikąd. Czy tak być musi?

Poniedziałek, 12 października 2015, 13:50
Aktualizacja: Wtorek, 13 października 2015, 17:44
Autor: Katarzyna Pruś/Red
Jelenia Góra: Smutne wędrówki donikąd. Czy tak być musi?
Fot. Archiwum Policji
Co jakiś czas pakuje walizkę i wychodzi ze swego mieszkania na Zabobrzu. Idzie przed siebie. Myśli, że do domu, gdzieś na Lubelszczyźnie, gdzie dawno temu spędziła młode lata. Pani Teresa jest po osiemdziesiątce, cierpi na demencję, często błądzi. Wtedy szuka jej rodzina, policja. To się powtarza. Kobieta znowu zniknęła, tym razem nie ma jej już kilka tygodni. Poszukiwania trwają…

Pani Teresa ze swoich „wędrówek” znana jest jeleniogórskiej policji. Funkcjonariusze wielokrotnie odwozili ją do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. Znana jest też pani Annie z Piechowic, która ją zauważyła 4 września na drodze, idącą pieszo z walizką.

- Jechaliśmy z przyjacielem samochodem. Kiedy "znaleźliśmy" tę tak miłą, ale zagubioną panią, w upał, na środku obwodnicy za Wojcieszycami pomyśleliśmy, że ktoś jej pewnie szuka, że ktoś się nią opiekuje – opowiada nam pani Anna. Podróżująca postanowiła pomóc staruszce, która oświadczyła, że idzie do domu w… Lublinie. Pani Anna zabrała kobietę do swojego mieszkania i podjęła wysiłki, aby ustalić jej tożsamość oraz miejsce zamieszkania.

- W jeleniogórskim MOPS-ie powiedziano mi, że kobieta jest pod ich opieką i nikomu nie zagraża. Że robią, co mogą i że policja ją ciągle przywozi - opowiada pani Anna, która poinformowała też o sprawie Stanisława Schuberta, prezesa Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Prezes dotarł do syna zaginionej jeleniogórzanki. Poprosił też MOPS, aby zajął się tą sprawą ze szczególną starannością.

Dyrektor jeleniogórskiego MOPS-u Wojciech Łabun oświadczył nam, że jest mu znana sytuacja życiowa pani Teresy. Podkreślał, że gdy ośrodek dostał informację, że kobieta znajduje się w trudnej sytuacji zdrowotnej, podjął wszelkie, niezbędne działania leżące w kompetencji MOPS-u.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o których mówi art. 87 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015r., poz. 583) rodzice i dzieci obowiązani są wspierać się wzajemnie. Dlatego też, w pierwszej kolejności Ośrodek nawiązał kontakt z siostrą, synem i córką pani Teresy, w celu zobowiązania członków rodziny do zapewnienia jej opieki – mówi dyrektor. Dodaje, że członkowie rodziny, pomimo wcześniej złożonych deklaracji, nie poczynili stosownych działań w kierunku zapewnienia jej opieki, dlatego jeleniogórski MOPS skierował sprawę sądu.

Od prezesa Schuberta dowiedzieliśmy się, że kobieta, której stan wskazuje na bardzo zaawansowaną demencję, nie może zostać oddana do szpitala psychiatrycznego, bo rodzina nie wyraziła na to zgody – obecnie toczy się proces w sprawie jej ubezwłasnowolnienia.

Tymczasem starsza pani już 10 września znowu samotnie wyruszyła w drogę i ślad po niej zaginął.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
204
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
39%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
21%
Różnie, to zależy od pory dnia
26%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Samochód spalił się na Zachodniej
 
Aktualności
Fantastyczne historie nagrodzone
 
Aktualności
Michał najlepszy w tańcu hip–hop
 
Koszykówka
Trwa zwycięski marsz. Jesteśmy mecz od złota I ligi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group