Na pierwszej z nich pod nazwą „Światy równoległe” prezentowane są prace członków Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu. Niektórzy z nich jednocześnie należą do działającej przy Piechowickim Ośrodku Kultury grupy „Π – Art”. Na otwarciu wystawy była obecna część z 32 autorów prezentowanych na niej prac wykonanych w różnych stylach i różnymi technikami. W większości są to amatorzy, choć zdarzają się też osoby po wyższych studiach plastycznych. Łączy ich wspólna pasja artystyczna.
Na drugą wystawę pt. „Pociąg specjalny z Gerhartem Hauptmannem” składają się dokumenty, które dotyczą dziejów transportu do Niemiec zwłok Gerharta Hauptmanna.
Wszystkie te dokumenty kwerendowaliśmy w różnych źródłach, różnych archiwach – mówi dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” Janusz Skowroński. - Cześć materiałów przekazała nam też rodzina porucznika Henryka Bany, który wraz z piątką żołnierzy konwojował trumnę z ciałem noblisty do granicy polsko – niemieckiej w miejscowości Tuplice. Ten pociąg miał wyruszyć 19 lipca, czyli sześć tygodni po śmierci G. Hauptmanna z dworca Jelenia Góra Towarowa. Ostatecznie wyjechał dzień później. Była w nim trumna z ciałem pisarza, a właściwie dwie trumny bo trzy dni po jego śmierci czyli 9 czerwca 1946 roku, w willi w Jagniątkowie urządzono mu tzw. pogrzeb bez pochówku. Ciało umieszczono w cynkowej trumnie, a następnie włożono ją do drugiej drewnianej trumny i zalutowano. Tak zabezpieczone zwłoki czekały na ustalenia polsko – radzieckie co do ich wywozu. Noblista został pochowany na rybackim cmentarzu w miejscowości Kloster na wyspie Hiddensee 28 lipca 1946.
Dodatkową atrakcją otwarcia wystawy była możliwość wysłuchania, w interpretacji aktorki Teatru C.K. Norwida Iwony Lach, fragmentów nigdzie wcześniej nie publikowanych dzienników wdowy po pisarzu Margarety Hauptmann, opisującej okoliczności śmierci oraz wywozu zwłok męża.