Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 9685
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sport – jedną z płaszczyzn promocji

Piątek, 7 października 2011, 12:41
Aktualizacja: 12:42
Autor: Tekst sponsorowany
Jelenia Góra: Sport – jedną z płaszczyzn promocji
Fot. TS
Za sportowy symbol Jeleniej Góry uznawana jest – i słusznie – Maja Włoszczowska, medalistka olimpijska, uhonorowana też medalami Mistrzostw Świata i Europy.
– Jest znakomitym sportowcem i zasługuje na podziw i szacunek – potwierdza Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, ale ma (w innych dyscyplinach) „czającą się” konkurencję. Mogę powiedzieć, że miasto jest pełne sportowych talentów, które będziemy honorować i promować. Ale przede wszystkim – stwarzać warunki do rozwoju. Tym bardziej, że większość z nich reprezentuje dyscypliny nader oryginalne.

W mijającym tygodniu władze Jeleniej Góry spotkały się z grupką sportowców, wśród których m.in. znalazła się Agata Dwilewicz, która w Albenie (Bułgaria) zajęła IV miejsce w Szachowych Mistrzostwa Europy Juniorów z dorobkiem punktów równym zwyciężczyni, niemniej niżej sklasyfikowana ze względów regulaminowych. Pojawił się też Mateusz Dzioba, zdobywca trzech złotych medali w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Biegu na Orientację, a także Tomasz Kołodziejski, zdobywca dwóch złotych medali na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzież – MP Juniorów Młodszych w l.a. w biegach – 110 m przez płotki i 400 m przez płotki.

W spotkaniu wzięli też udział opiekunowie i trenerzy sportowców, Barbara Jaracz i Andrzej Dwilewicz, Paweł Zimoń i Adam Bogulak.

- Modernizacja i przebudowa stadionu – powiedziała Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – ma właśnie służyć temu, żeby sportowcy – lekkoatleci też mieli możliwie dobre miejsce treningów. Pomoc indywidualna, stypendialna czy inne formy materialne są obwarowane uchwałami Rady Miejskiej i nie zawsze proste do uruchomienia. Ale nic nie jest niemożliwe. Chcielibyśmy jednak przede wszystkim zapewnić szeroką bazę treningową – w tym upatruję podstawowego obowiązku Miasta. Budowa czy modernizacja obiektów sportowych – boisk, stadionów, „orlików” i hal spowoduje, że każdy, kto chce trenować będzie mógł to robić w godziwych warunkach.

Spotkanie przerodziło się w giełdę „interdyscyplinarnych” pomysłów. Jednym z najciekawszych, podjętych przez M. Zawiłę i Z. Czernow było spopularyzowanie sukcesu Agaty Dwilewicz w formule „żywych szachów” na Placu Ratuszowym wiosną przyszłego roku. Tę propozycję zgłosił Paweł Zimoń, sekundujący nie tylko swojemu mistrzowi w biegach na orientację, ale wszystkim młodym sportowcom. – Wpradzie nie biegamy na stadionach – powiedział – ale bieżnia bardzo nam się przyda do treningów i sprawdzianów. A myślimy, by rozszerzyć spectrum biegów na orientację o specjalności „bieg na nartach”, „jazdę na rowerach” oraz zawody dla niepełnosprawnych. Z. Czernow zadeklarowała kontakt z MKS „Sporty Zimowe”, uznając, że wspólne treningi biegach i narciarzy mogą przysłużyć się rozwojowi tej dyscypliny i obejmą przeróżne zainteresowane osoby.

- Rozbudowa tras biegowych wokół Chojnika, sportowe zagospodarowanie Jagniątkowa, wspólnie z Karkonoskim Parkiem Narodowym, w sposób niekolidujący z ochroną środowiska – powiedział Marcin Zawiła – to nie plany, to są działania już realizowane, które przysłużą się wszystkim. „Żywe Szachy” na Rynku mogą stać się imprezą, która skoncentruje uwagę i na Agacie Dwilewicz, wobec której jestem pełen podziwu, ale i na licznych szachistach Jeleniej Góry, którzy dają wyraz swojej pasji choćby korzystając z szachownic przy ul. Bankowej, gdzie – jak słyszałem – czasami są prowadzone zapisy, by wszyscy chętni w jakimś porządku mogliby sobie „uciąć partyjkę”. Sport jest tą sferą promocji, w której Miasto może pomóc zdolnym, ale zachęcić wszystkich – przyjezdnych i miejscowych.

Biegi na orientację, szachy, czy lekka atletyka, dawniej zwana „królową sportu” nie są dziś przedsięwzięciami ściągającymi tłumy kibiców. – Nie lekceważymy koszykówki, piłki ręcznej, czy nożnej – powiedziała Zofia Czernow – ale z przyjemnością zauważamy sukcesy wszystkich wybitnych sportowców i zabiegamy o to, by mistrzowie – juniorzy nie tracili zapału także wówczas, gdy staną się seniorami. Ani też nie tracili swego mistrzowskiego statusu. Biegi na orientację są na progu uznania tej dyscypliny za olimpijską, a projekt organizacji Olimpiady Sportów Umysłowych, w których szachy i brydż będą miały rolę wiodącą oznacza lepszą pozycję promocyjną sportowców reprezentujących te dyscypliny. Czasami zresztą warto podjąć ryzyko podjęcia wysiłków promocji – póki co – „niszowej” dyscypliny, bo to oznacza szansę pokazania innych walorów Jeleniej Góry, jak planowane na maj przyszłego roku Mistrzostwa Świata w łowieniu ryb drapieżnych, dla których Jelenia Góra będzie siedzibą. Mało kto pamięta, że 20 lat temu w Bobrze nie było właściwie niemal żadnych ryb i wody tej rzeki były absolutnie pozaklasowe. Dziś mamy takie środowisko wodne, że możliwa jest organizacja imprezy na tym poziomie. To stawia Jelenią Górę w kategorii miast, do których warto przyjechać.

Tekst sponsorowany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
264
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group