Spotkanie świąteczno-noworoczne to okazja do podsumowania działalności organizacji zrzeszonych w Sejmiku. Prezes KSON-u przyznaje, że po dwóch latach pandemii wróciła normalność, a liczne projekty pozwoliły na rozwój stowarzyszeń i ich członków.
Na co dzień współpracujemy, choć nie zawsze w pogodzie ducha, w spokoju wewnętrznym. Niekiedy ze względu na terminy, charaktery, nastroje – jesteśmy wybuchowi. Grudzień to czas, aby się uspokoić – zobaczyć, że tyle mamy, co dostaliśmy. Działamy dla dobra osób niepełnosprawnych. W 2022 roku kończymy już 12. projekt (wartość ok. 6 mln zł). Dotyczą one przede wszystkim zatrudnienia, integracji, aktywizacji społeczno-zawodowej. Niewątpliwym sukcesem w tym roku było zorganizowanie w Warszawie konferencji w postaci okrągłego stołu pt. „Dostępność i dialog”. Rozmawialiśmy o bardzo trudnej roli osób niepełnosprawnych, ale też o szeregu pozytywach, które od 2003 roku nastąpiły. Coraz więcej niepełnosprawnych jest na ulicach, to także coraz więcej środków państwowych i samorządowych oraz usuwanie barier. Dostrzeżono, że każdy z nas będzie miał kiedyś 70-80-90 lat i będzie mu trudniej widzieć, słyszeć, dojść do autobusu – powiedział Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, który przyznaje, że to był dobry rok dla organizacji, której przewodzi. – Po dwóch latach siermięgi, której towarzyszył covid-19, mamy wulkan oczekiwań ludzi, którzy chcą być radośni, bawić się, zwiedzać – to powinniśmy spełniać. Minął czas, kiedy domagaliśmy się szacunku, domagaliśmy się, żeby liczono się z naszym zdaniem. Dzisiaj przyszedł czas na poprawę jakości życia – dostęp do usług medycznych i lekarstw, sprawy dostępności – dodał prezes.
W spotkaniu wzięli udział duchowni z dwóch chrześcijańskich kościołów: rzymsko-katolickiego oraz prawosławnego.
Spotykamy się w adwencie, aby dzielić się życzeniami, uśmiechem, dobrem, przełamać się opłatkiem. Dzielimy się dobrym myśleniem o tym, co jutro, a więc nadzieją. Myślimy zarówno o osobach z niepełnosprawnością, jak i przybyszach zza wschodniej granicy – życzymy dobrze i pragniemy pomagać - powiedział ks. bp Andrzej Siemieniewski z Diecezji Legnickiej.
Do naszej cerkwi przychodzą również osoby z niepełnosprawnością, to co najmniej kilkadziesiąt osób. To dramat, że w wyniku działań wojennych przybywa ludzi z niepełnosprawnością. Niech te święta będą okresem pokoju, pojednania. Aby się opamiętali ci, którzy powinni się opamiętać, aby uzyskali rozsądek. Cieszącym się w Polsce względnym spokojem życzę dobrych, radosnych świąt, abyśmy byli lepszymi ludźmi w kolejnym roku - powiedział ks. Bazyli Sawczuk, proboszcz parafii prawosławnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze.
Nie zabrakło samorządowców i posła RP.
Samorząd województwa dolnośląskiego jest spolegliwym partnerem wszystkich środowisk osób z niepełnosprawnościami. Cenimy sobie współpracę z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych i wspieramy jego aktywność. Nie mam wątpliwości, że działalność KSON-u jest ukierunkowana na codzienne wsparcie, reagowanie na autentyczne potrzeby środowiska osób z niepełnosprawnościami. Przydatność takiej organizacji jest przeogromna – powiedział Marek Obrębalski, wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego. - Kończy się rok 2022, przed nami święta bożonarodzeniowe. Życzę całemu środowisku osób niepełnosprawnych spokojnych, radosnych, szczęśliwych świąt, abyście Państwo byli otoczeni życzliwością. Nowy – 2023 rok – niech będzie rokiem wyzwań, ale także spełnienia wszelkich marzeń (małych i dużych, osobistych i zawodowych). Będziemy dalej wspierać aktywność KSON-u - dodał radny wojewódzki.
Pewnie nie doceniamy tego, co robi KSON. Byłem na bardzo dobrej konferencji (okrągłym stole – red.) w Warszawie. To jedna z prężniejszych organizacji w województwie. Spotkania opłatkowe integrują środowisko – trzeba nam takich spotkań po covidzie. Zdrowych, spokojnych świąt, rodzinnych spotkań w dobrej atmosferze – powiedział Robert Obaz, poseł ziemi legnicko-jeleniogórskiej.
Byli też przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów „Červenák” z Novégo Města pod Smrkem, a także uchodźcy z Ukrainy, których wspierają członkowie KSON-u.
Zgromadzeni przełamali się symbolicznie opłatkiem, był czas na przemówienia i prezenty, a następnie przy świątecznych potrawach trwała długa dyskusja o tym, co za nami i co przed nami.
Od początku mojego dzieciństwa pamiętam, że moi rodzice zawsze modlili się o pokój i zdrowie – tego wszystkim życzę. Rozmawiajmy ze sobą – niech miłość i życzliwość towarzyszy relacjom międzyludzkim. Nie rób drugiemu, co Tobie nie miłe – powiedział Stanisław Schubert.
Spotkanie opłatkowe KSON odbyło się dzięki wsparciu finansowemu w ramach projektu złożonego przez fundację Instytut Rewalidacji i Ekonomii Społecznej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Potrawy przygotował stały partner organizacji, czyli Zespół Szkół Technicznych i Branżowych „Handlówka” w Jeleniej Górze.