Testy kompetencji klas trzecich organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną nie są obowiązkowe, dlatego to szkoły decydowały o tym, czy chcą je przeprowadzić i w jakim terminie. Mimo tego, na taką formę sprawdzenia wiedzy swoich uczniów zdecydowały się niemal wszystkie jeleniogórskie podstawówki. Dzisiaj testy pisali uczniowie z sześciu szkół.
- Mimo że testy są dobrowolne chcieliśmy z nich skorzystać, ponieważ za trzy lata podczas testów szóstoklasistów będziemy mogli porównać poziom wiedzy naszych dzieci i w odpowiedni sposób się do tego ustosunkować – mówi Danuta Camermann, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze.
Testy wzbudziły sporo kontrowersji u rodziców, których zdaniem takie egzaminy to dla 8-9 latka zbyt duży stres. Jak się jednak okazało wielu szkołom udało się ten stres zminimalizować lub w ogóle wyeliminować. W Szkole Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze tuż przed testem część z egzaminowanych uczniów … beztrosko grała w piłkę. Trzecioklasiści: Daniela Laska, Paulina Chocianowicz, Kinga Wojnarowicz, Kacper Piątek i Bartosz Adamczyk, przyznali, że w ogóle się nie stresowali.
- Czujemy się dobrze. Nie ma strachu. Trudniejsza będzie z pewnością matematyka, ale przygotowaliśmy się więc nie ma się czego bać. Postaramy się napisać jak najlepiej. Bardziej od nas stresują się rodzice – usłyszeliśmy od trzecioklasistów.
Bogusława Kapelarz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze, gdzie do testów zasiało dzisiaj 36 dzieci z dwóch klas, przyznaje, że szkoła dołożyła wszelkich starań by dzieci nie stresować.
- Test składa się z czterdziestu pytań otwartych i zamkniętych. Podzielony jest na dwie części humanistyczną i matematyczno-przyrodniczą. Na każdą z nich uczniowie mają po 40 minut. Mają też piętnastominutową przerwę. Założeniem tego badania jest sprawdzenie wiedzy, ale bezstresowo. By nie stresować trzecioklasistów testy organizowane są w klasach, a nad ich przebiegiem czuwa tylko ich nauczyciel lub wychowawca. Uczniowie mają pochwalić się tym, czego nauczyli się w ciągu trzech lat – mówi Bogusława Kapelarz, wicedyrektor „siódemki”.
Testy są sprawdzane przez nauczycieli poszczególnych szkół, którzy do 23 maja muszą wprowadzić wyniki na specjalnej stronie internetowej CKE. Podsumowanie i wyniki zbiorcze mają się pojawić z końcem czerwca br