Środowiskowy Dom Samopomocy dedykowany jest osobom przewlekle psychicznie chorym z Jeleniej Góry. Obiekt przygotowano dla 30 uczestników. Zajęcia będą prowadzone od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie. Decyzję kierującą do ośrodka będzie wydawał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze, w oparciu o złożony wniosek oraz dokumenty o stanie zdrowia ogólnego i psychicznego.
Obecnie na terenie Jeleniej Góry mieszka 3,5 tysiąca osób, które leczą się na choroby psychiczne. Część z nich korzysta z warsztatów terapii zajęciowej, a inni uczestniczą w zajęciach Zakładu Aktywności Zawodowej. Jednak…
zauważa że:
- Środowiskowy Dom jest brakującym ogniwem dla osób z zaburzeniami psychicznymi między „WTZ” a „ZAZ”. Stworzony jest właśnie dla tych, którzy ze względu na swoją chorobę nie mogą podjąć żadnej pracy i muszą pozostawać pod całodzienna opieką – mówi Sylwia Myślicka główny pomysłodawca tego projektu.
W związku z tym, że Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób Chorych Psychicznie nie jest instytucją miejską, został rozpisany konkurs dla jednostek i organizacji pozarządowych, które mają doświadczenie w prowadzeniu takiej działalności i które wyrażą zainteresowanie kierowaniem tego ośrodka.
ŚDS zabezpieczony jest w środki finansowe na grudzień w kwocie 35 tys. zł. Wyłoniony w drodze konkursu operator, będzie składał wnioski o dalsze finansowanie z Urzędu Wojewódzkiego. Według zapewnień Wojciecha Łabuna, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze, te pieniądze będą.
Obecnie trwa jeszcze doposażanie obiektu i urządzanie gabinetu rehabilitacyjnego. Koszt przeprowadzonych prac, na różnych etapach rewitalizacji obiektu, wyniósł 1100 000 zł.
W kosztach partycypowało miasto Jelenia Góra, Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki we Wrocławiu.
Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób Chorych Psychicznie mieści się na terenie jeleniogórskiego MOPS-u.