World Architecture Festival to jedna z największych imprez architektonicznych na świecie. Wydarzenie organizowane jest corocznie przez koncern medialny EMAP, wydający m.in. czasopismo „Architectural Review” i od lat organizujący wiele podobnych imprez na całym świecie, w tym Międzynarodowy Festiwal Reklamy w Cannes.
Sukces przyjęliśmy bardzo dobrze – cieszą się wrocławscy architekci. - Jesteśmy zachwyceni tym, ze międzynarodowe jury doceniło nasz projekt i będziemy mieli okazje prezentować go w Singapurze. Jesteśmy jedną z dwóch pracowni w Polsce, która znalazła się w finale tego światowego konkursu.
Autorzy koncepcji zagospodarowania terenu byłego targowiska zaproponowali obiekt z efektownymi arkadami, wewnętrznym ogrodem i placem targowym. W projekcie oparli się na trzech elementach, mocno osadzonych w tradycji budownictwa na terenach górskich: cokole, konstrukcji szkieletowej i dachu. Każdy z tych elementów został zinterpretowany na nowo.
Według założeń projektu wrocławskiej pracowni architektonicznej 3XA Architects z uwagi na swoją rangę, wynikającą z rozmiarów i centralnej lokalizacji, plac po targowisku „Flora” może stać się wielofunkcyjną przestrzenią miejską służącą zarówno mieszkańcom dzielnicy jak i całego miasta. W projekcie starano się przedstawić różnorodne funkcje możliwe do zrealizowania w ramach zadanej struktury przestrzennej. Od ul. Chrobrego, zaproponowano wydzielenie mniejszych lokali usługowych, po południowej stronie - lokali gastronomicznych i przestrzeni do handlu na wolnym powietrzu. Od ul. Kasprowicza, gdzie spadek terenu jest największy, lokale dwukondygnacyjne mogące służyć jako hala targowa lub sala wielofunkcyjna dla działań sportowo-kulturalnych. W ramach wewnętrznego ogrodu przewidziano zieleń i przestrzeń rekreacyjna. Projekt zakłada możliwość korzystania z zielonego dachu, dostępnego poprzez kręcone schody w zachodniej części. Od strony ul. Kasprowicza zaproponowano przestrzeń publiczną w formie schodów w zieleni z widokiem na panoramę gór.
Projekt wykorzystuje również uwarunkowania terenowe - jako funkcję uzupełniającą przewidziano parking podziemny, który w istocie korzysta z naturalnego spadku. Ze względu na lokalizację tuż przy Rynku, parking ogólnodostępny mógłby służyć również do obsługi Starego Miasta, uwalniając tym samym przestrzeń publiczną obecnie wykorzystywaną jako parkingi terenowe.