Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak idea fotografii zawędrowała w Karkonosze? Jej powstanie jest efektem kilkuletnich badań nad zbiorami fotografii w jeleniogórskim Muzeum, licznymi kwerendami oraz współpracy z wieloma instytucjami. Współorganizatorami wystawy są jeleniogórski oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Karkonoskie Muzeum w Vrchlabi.
Punktem wyjścia wystawy jest album rodziny książąt Reuss ze Staniszowa, a jej szczególnym smaczkiem są jedne z pierwszych fotografii europejskich m.in. angielskie, niemieckie i francuskie wykonywane w różnej technice. Ważnym elementem wystawy są stare aparaty fotograficzne oraz urządzenia do wywoływania i obróbki zdjęć. Na potrzeby wystawy zostało też odtworzone dawne laboratorium i atelier fotograficzne. Kolekcje uzupełniają wybrane fotografie z czeskiej strony Karkonoszy oraz portrety, diapozytywy i klisze szklane będące w zbiorach muzeów w Jeleniej Górze oraz Vrchlabi. Wystawie będą towarzyszyły pakiet wykładów i pokazów związanych z dawną fotografią i fotografami, którzy tu działali w przeszłości.
Wystawę można zwiedzać do końca lutego 2024 roku
Badania potwierdziły, że zbiory fotograficzne Muzeum Karkonoskiego i jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu, a przynajmniej część związana z miastem i regionem, to spuścizna po działających tu fotografach, prywatnych i rodzinnych zbiorach oraz Towarzystwie Karkonoskim (RGV) i licznych organizacjach społecznych oraz turystycznych. Zbiory fotografii tych instytucji stanowiły pierwotnie jedną całość związaną z działalnością miejscowych fotografów dokumentujących historię miasta i regionu. Obok pocztówek i grafik stanowią, od połowy XIX wieku, swoistą dokumentację ikonograficzną regionu.