Jelenia Góra: Światowy Dzień Wzroku - Komunikat JZO - 08.10.2005
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 13:17
Autor: Bogumiła Zbyszyńska
WHO (World Health Organization) wyznaczyło specjalne dni w roku, podczas których organizacja stara się zwrócić szczególną uwagę społeczeństwa na wybrane problemy zdrowotne.
<b>9 października</b> obchodzony jest - <b>światowy Dzień Wzroku</b>.
Polscy przedstawiciele producentów soczewek okularowych zrzeszeni w Stowarzyszeniu Polskich Producentów na Rzecz Ochrony i Korekcji Wzroku, przestrzegając użytkowników przed codziennym noszeniem gotowych okularów korekcyjnych niespełniających wymagań ustawy o wyrobach medycznych, które dostępne są na bazarach, stacjach benzynowych, w aptekach, hipermarketach i w innych punktach poza optycznych.
Od lat interweniują w tej sprawie w sejmie i w ministerstwie zdrowia. W ostatnim czasie skierowali do Komendanta Głównego Policji prośbą o stosowną interwencję w tej sprawie.
Stowarzyszenie apeluje - gotowe okulary korekcyjne szkodzą oczom, ponieważ nie uwzględniają warunków korekcji indywidualnej, w tym różnowzroczności czy astygmatyzmu. środki optyczne soczewek zamontowanych w tych okularach nie pokrywają się z potrzebami klienta. Prowadzić to może w dłuższym czasie do wielu dolegliwości i chorób, takich jak:
• widzenia pozaplamkowego, prowadzącego do trwałego obniżenia ostrości widzenia ,
• zaburzenia w ocenie wielkości i odległości oglądanego przedmiotu,
• potęgowania uczucia nacisku na oczy,
• łzawienia i pieczenia oczu,
• zaburzenia widzenia dwuocznego, co grozi wyłączeniem z pracy jednego oka
• alergii (wywołanych przez niski jakościowo materia?),
• bóli i zawrotów głowy i migotania przed oczami.
U dzieci noszenie ich może spowodować wiele nieodwracalnych zmian. Efekty używania tanich okularów przychodzą przeważnie po jakimś czasie (pół roku do 2 lat).
Koszty leczenia zaburzeń i chorób wynikających z niewłaściwie dobranej korekcji mogą wielokrotne przewyższyć różnicą w cenie zakupów okularów z bazaru,, a tych wykonanych przez optyka.
Należy pamiętać, że prawidłową korekcję gwarantują tylko okulary uwzględniające wymogi indywidualnej korekcji i wykonane przez optyka.
Podobne opinie na ten temat mają okuliści. Prof. dr hab. n. Med. Jerzy Szaflik, Konsultant Krajowy ds. Okulistyki niejednokrotnie mówią o szkodliwości noszenia gotowych okularów.
Na konferencji zorganizowanej w maju 2003 roku w Warszawie przez JZO sp. z o.o., Stowarzyszenie Polskich Producentów na Rzecz Ochrony i Korekcji Wzroku oraz Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną powiedział:
"Okulary kupione bez uprzedniej konsultacji z okulistą nie spełnią swego zadania, a mogą nawet zaszkodzić zdrowiu. Sama wizyta u okulisty daje pacjentowi więcej niż samodzielne dobranie okularów metodą przymierzania - można wtedy wykryć wczesne stadia poważnych chorób oczu czy nawet całego organizmu. Niewłaściwie dobrane okulary sprawiają przede wszystkim, że ich użytkownik źle widzi. Każde z oczu zazwyczaj ma nieco inną wadą, natomiast w gotowych okularach obie soczewki są jednakowe".