Danuta Leśniewska zaprezentowała krótki referat, w którym zaprezentowała ewaluację, wnioski i wspomaganie z przeprowadzonych kontroli w minionym roku szkolnym. Przyznano jedną z trzech nagród za konkurs „Szlakiem historii XX wieku po Dolnym Śląsku” Bogusławie Chojnackiej z SP w Dłużynie Dolnej. Nagrodę odebrała z rąk kurator Beaty Pawłowicz.
Zbadanych zostało 16 szkół i przedszkoli, które wyraziły chęć na taki sondaż. Okazało się, że biorąc pod uwagę wszelkie wytyczne mają poziom wysoki i bardzo wysoki. W minionym roku szkolnym skontrolowano średnio co szóstą szkołę i większość z nich wypadła dobrze. Nadzorem pedagogicznym objęto ponad 4000 placówek.
Okazało się, że dzieci i uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach i działaniach szkolnych. W większości skontrolowanych placówek realizowane są pomysły uczniów, przez co szkoły przeciwdziałają wykluczeniu dzieci. Uczniowie wiedzą jak powinni zachowywać się w szkole i realizują to, a dzieci w wieku przedszkolnym są świadome, czego się od nich oczekuje.
Kuratorium wykazało nieprawidłowości w następujących sektorach: zgodność prowadzenia arkuszy ocen ucznia, wydawanie opinii przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, realizacja prawa dziecka 5-letniego do rocznego przygotowania szkolnego i organizacja kursów kwalifikacyjnych.
Wspomaganie szkół przez kuratorium odnosiło się w zeszłym roku szkolnym do: organizacji 27 konferencji dla dyrektorów szkół, zamieszczenie na stronie internetowej kuratorium 12 przykładowych praktyk, uruchomienie platform do e-learningu, prace nad opracowaniem pełnych wyników ewaluacji dla województwa dolnośląskiego.