Diecezja legnicka przeprowadzi postępowanie kanoniczne, a sąd kościelny uznał za konieczne zawieszenie w czynnościach kapłańskich proboszcza w Lubomierzu.
Pożegnanie z parafią
Oto co napisał ksiądz do parafian w ostatnim słowie pożegnalnym:
Drodzy Bracia i Siostry
Parafii Świętego Maternusa w Lubomierzu
Z dniem 3 stycznia zostałem zawieszony w czynnościach proboszcza przez Biskupa Pomocniczego Diecezji Legnickiej Piotra Wawrzynka. Dekret o moim zawieszeniu podpisał obok Biskupa Piotra Kanclerz Kurii Legnickiej. Zostałem poinformowany, że przeciw mojej osobie toczy się postępowanie kanoniczne na mocy następujących kanonów kodeksu prawa kanonicznego:
Kan. 1741 - Przyczyny, dla których proboszcz może być usunięty z parafii zgodnie z przepisami prawa, są zwłaszcza następujące:
1 sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważną szkodę lub zamieszanie;
3 utrata dobrego imienia u uczciwych i poważnych parafian lub niechęć w stosunku do proboszcza, które według przewidywania szybko nie ustaną.
Sąd kościelny przesłuchuje (śródtytuły pochodzą od redakcji)
Wcześniej przed wręczeniem dekretu, byłem przesłuchiwany przez sąd kościelny w roli oskarżonego. Akt oskarżenia przeciwko mojej osobie skierowali Państwo Monika i Roman R. którzy zarzucają mi intymne kontakty z Panią Moniką R. i innymi kobietami z Parafii św. Maternusa w Lubomierzu.
Zostałem również oskarżony o udzielanie rozgrzeszenia z grzechu cudzołóstwa, którego Monika R. miała dopuścić się ze mną za co grozi kanoniczna kara. Te wszystkie pomówienie są kłamstwem i oszczerstwami kierowanymi w moją osobę i mają na celu zniszczenie mnie jako kapłana i człowieka.
Rzekome dowody, które mają mnie obciążać są sfabrykowane.
Zaprzeczenia i pogorszenie zdrowia
Pani Monika R. podczas spotkania z Radą parafialną zaprzeczyła, że jakiekolwiek intymne relacje łączyły mnie i ją. Mam na to świadków, którzy to potwierdzają.
Wszystkie zarzuty kierowane przez państwa R. są bezpodstawne. Jednocześnie informuje, że przeciwko państwu R. skierowałem sprawę do sądu cywilnego i będę domagał się wysokiego zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy.
Ta sytuacja doprowadziła po pogorszenia mojego stanu zdrowia. Zapadłem na depresję lękową i inne schorzenia.
Jednocześnie te oszczerstwa bardzo pogorszyły stan zdrowia moich rodziców. Mój tato wymaga teraz całodobowej opieki medycznej.
Sytuacja napawa smutkiem i bólem
Bardzo Was proszę, abyście nie wierzyli w oszczerstwa na mój temat. Napawa mnie smutkiem i bólem ta cała sytuacja.
Od 22 lat jestem księdzem, bardzo kocham kapłaństwo i staram się pogłębiać moją więź z Panem Bogiem przez codzienną modlitwę, Eucharystię, cotygodniową spowiedź, coroczne rekolekcje kapłańskie. Zawsze przez swoje życie dbam o dobry przykład kapłana i Kościoła, co mogą potwierdzi moi drodzy Parafianie. W tym miejscu pragnę Was prosić o modlitwę w mojej intencji.
Zakaz odprawiania mszy
Od biskupa Piotra dostałem zakaz odprawiania mszy św. w Parafii św. Maternusa, dlatego w ten sposób zwracam się do Was.
Dziękuje za wszelkie dobro, którego zliczyć nie mogę, jakie otrzymałem od każdego i każdej z Was. Bardzo dziękuje Radzie Parafialnej za wielkie wsparcie w tych dramatycznych chwilach mojego życia i moich Rodziców. Bardzo przepraszam za wszelkie zło z mojej strony i pokornie proszę o wybaczenie.
Jeszcze raz Dziękuje Bogu i Wam, że ten krótki czas mogłem posługiwać w Lubomierzu. Państwu R. z serca wybaczyłem i modlę się o przemianę ich serc i zrozumienie jak wiele zła czynią. Niech dobry Bóg Wam obficie błogosławi.
Wasz oddany Kapłan
Ks. Andrzej Łuczyński
Ksiądz Andrzej proboszczem w Lubomierzu jest/był od półtora roku. Trafił tu z Tomaszowa Bolesławieckiego, gdzie służył przez 9 lat.
Jak kiedyś wyglądała niedziela w Lubomierzu i parafian idących do kościoła można zobaczyć poniżej (wideo: Rekonstrukcja Cyfrowa TVP):
Sądy kościelne funkcjonują w oparciu o prawodawstwo kościelne. Głównym aktem jest Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jedna z jego części poświęcona jest w całości procesom. Trzeba jednak pamiętać, że sądy kościelne zajmują się kwestiami spornymi, które ściśle dotyczą spraw wspólnoty Kościoła i jego członków.
Istnieje tym samym jasna granica pomiędzy porządkiem prawnym kościelnym i świeckim. Sądownictwo kościelne rozpoznaje zatem tylko te sprawy, które dotyczą rzeczy duchowych i z nimi związanych a także przekroczenie ustaw kościelnych, ustalanie winy i wymierzanie kar kościelnych. W praktyce jednak sądy kościelne w przeważającej większości zajmują się sprawami o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W tym zakresie sądy kościelne funkcjonują także w oparciu o Instrukcję procesową Dignitas connubii z 2005 r.