– Do niedawna wjazd pojazdów oznakowanych TAXI w szczególnych przypadkach (dowóz kobiety w ciąży czy osoby chorej), był uregulowany i straż miejska traktowała takie wyjątkowe sytuacje ulgowo. W ostatnim czasie zaś karane są mandatami. Przed kilkoma dniami sam byłem świadkiem takiej sytuacji – pisze do Marka Obrębalskiego poseł Zawiła.
Parlamentarzysta zwraca uwagę na rejony starówki, śródmieścia, a zwłaszcza plac Piastowski w uzdrowisku Cieplice. – Tam często dowożone są osoby przyjeżdżające do sanatorium, w starszym wieku, schorowane. Dojazd bezpośrednio pod sanatorium jest dla takich osób szczególnie istotny – dodaje poseł Zawiła.
Podkreśla też, że taksówkarze czują się sfrustrowani widząc, bo dla wielu osób wydawane są tzw. upoważnienia zezwalające na wjazd do stref wyłączonych. Ci ludzie – zdaniem zainteresowanych – bez przeszkód mogłyby parkować w wyznaczonych do tego miejscach.
Poseł Zawiła wyraża także zaniepokojenie zwiększeniem limitu przyjęć do zawodu taksówkarza podkreślając, że jest ich w Jeleniej Górze wystarczająco, a dodatkowy nabór spowoduje płacę na granicy opłacalności.
Marek Obrębalski odpisał posłowi informując go, że nie może wyrazić zgody na wjazd pojazdów TAXI do strefy wyłączonej z ruchu. Podkreśla, że kierowcy taksówek mogą ten zakaz łamać podwożąc osoby chore, które mają stosowny dokument do okazania organom kontrolnym. Nawiązując do uzdrowiska, szef miasta wskazuje, że powinno ono samo zadbać o dowóz niepełnosprawnych kuracjuszy specjalnymi pojazdami lub zwrócić się o pomoc do MZK. Odpowiadając na punkt tyczący zwiększenia ilości taksówek w mieście, prezydent Obrębalski powołuje się na przepisy ustawy o transporcie drogowym.
Marcin Zawiła nie do końca zgadza się z argumentacją szefa miasta, zwłaszcza jeśli chodzi o dopuszczenie taksówek do ruchu w strefach wyłączonych z komunikacji kołowej. Dodaje, że ruch taksówek dopuszczony jest w strefach wyłączonych z ruchu kołowego w Warszawie (Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście), w Krakowie na Starym Mieście, w centrum Londynu. Zarzuca też Markowi Obrębalskiemu upoważnianie do parkowania przed ratuszem urzędników i jednoczesne pozbawienie tego uprawnienia ludzi, którzy przewożąc pasażerów prowadzą działalność gospodarczą i płacą podatki.