Przygody nie byle jakiej, bo zakończonej scenicznym debiutem wśród polskich i zagranicznych gwiazd podczas XXVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych! Zadaniem dzieci, prowadzonych przez znanych aktorów i pracowników Sceny Animacji, jest bowiem przygotowanie widowiska o założeniu Jeleniej Góry.
To jednak nie najważniejszy cel warsztatów. – Chcemy się bliżej poznać, zintegrować i zapewnić dzieciom niezapomniane wrażenia – mówi Lidia Lisowicz, która w poniedziałek, wraz z innymi instruktorami, zaczęła oswajać najmłodszych z teatrem.
Najstarsi skończyli podstawówkę, najmłodsi chodzą do klas początkowych. Nie wszyscy znają teatr, niektórzy byli na widowni zaledwie kilka razy, inni – wcale. Teraz poznają scenę od widowni aż po kulisy. Na początek jednak poznali się sami ze sobą dzięki ćwiczeniom integracyjnym zaproponowanym przez Lidię Lisowicz oraz Dorotę Korczycką-Bąblińską. Bogna von Woedkte zaprosiła dzieci w świat muzyki teatru, a Bogdan Nauka, dyrektor naczelny TJ, objaśniał, jak zbudowana jest scena i kto się czym zajmuje.
Dzieci poznały także lalki, które aktorzy Teatru Animacji prowadzą na co dzień w spektaklach. Każdy mógł sam animować marionetki i kukły, które powstają w teatralnej pracowni.
Uczestnicy warsztatów podzielą się na grupy. Jedna, pod kierunkiem Lewana Mantidze, scenografa TJ (jest plastykiem, rzeźbiarzem, autorem słynnego już jelonka, którego rzeźba stoi w centrum Jeleniej Góry), zajmie się opracowaniem scenografii przygotowanego spektaklu. Inna – prowadzona przez Beatę Brzozowską – skupi się na promocji. Wszystko pod czujnym okiem pedagogów: Piotra Grosmana i Edyty Tuz-Jureckiej.
– Cały Teatr Zdrojowy jest dla nich, dla Teatrzyku Jelonka Górskiego – mówi Bogdan Nauka. – Nie chodziłem do teatru, ale teraz na pewno się nim zainteresuję i cieszę się, że wystąpię w przedstawieniu – powiedział nam 12-letni Filip. Efekty pracy uczestników drugiej odsłony „Lata w teatrze”, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zb. Raszewskiego w Warszawie dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będziemy przedstawiać na łamach Jelonki.