Aktu nadania przywileju lokacyjnego dokonał Król Władysław Jagiellończyk 4 listopada 1513 r. nadając Kowarom prawa miejskie. Rozwój demograficzny, gospodarczy i kulturalny uczynił z Kowar, obok Świdnicy i Wrocławia najważniejsze centrum przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku oraz znaczący ośrodek rzemiosła i handlu.
Radni powiatu jeleniogórskiego docenili dorobek i wkład Kowar w rozwój Kotliny Jeleniogórskiej na przestrzeni minionych pięciu wieków, ogłaszając bieżący rok „Rokiem 500-lecia nadania praw miejskich Kowarom”. Tym samym zachęcając mieszkańców powiatu, samorządy i organizacje społeczne do włączania się w godne i doniosłe uczczenie tej rocznicy.
- Bardzo się cieszę z takie decyzji radnych i zapraszam na szereg imprez związanych z obchodami, których daty opublikujemy tuż po świętach. 26. kwietnia planujemy otwarcie wystawy rycin dawnych widoków Śląska ze zbiorów Albrechta Augusta Haselbacha. 19 maja wraz z jeleniogórskim starostwem powiatowym odbędą się Dni Pszczelarzy wraz z festynem, natomiast główne uroczystości i podsumowanie obchodów 500-lecia Kowar planujemy na 14 i 15 września. Warto podkreślić, że nasz jubileusz obchodzimy wraz z czeskim miastem Vrchlabi, które świętuje w tym roku 480-lecie – powiedział Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.
- Trzeba podkreślić, że niegdyś Kowary były centrum rozwoju naszego regionu. Niestety po latach perturbacji związanych z różnymi wojnami i zmianami gospodarczymi miasto podupadło. Obecnie jednak staramy się powrócić do lat świetności i w budynkach po starej fabryce dywanów prężnie rozwija się centrum przemysłowe, gdzie powstały nowe zakłady pracy m.in. zakład medyczny. Planujemy również budowę stacji sportów zimowych i paralotniarstwa – dodał.