Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11477
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: To już pół wieku „Rocznika Jeleniogórskiego”

Środa, 29 stycznia 2014, 7:58
Aktualizacja: Czwartek, 30 stycznia 2014, 7:10
Autor: Mea
Jelenia Góra: To już pół wieku „Rocznika Jeleniogórskiego”
Fot. Muzeum Przyrodnicze
– Studnia wiedzy o regionie jeleniogórskim – tak mówił o „Roczniku Jeleniogórskim” Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach, gdzie odbyły się obchody jubileuszu Rocznika. Kolejną okazją do uczczenia było wydanie 45 numeru „Pisma Regionu Karkonoszy”, którym zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry.

Miejscem jubileuszu był zespół pocysterski, ponieważ w „Roczniku” znalazł się artykuł na jego temat, a budynek poklasztorny został zamieszczony na okładce.

Przybyło ponad 70 osób m.in. Czesław Margas, jeden z redaktorów „Rocznika”, Irena Kempisty, naczelniczka Wydziału Kultury i Turystyki Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, Henryk Gradkowski, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, a jednocześnie prezes Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego, Witold Szczudłowski, dyrektor Związku Gmin Karkonoski, burmistrz Kowar Mirosław Górecki, Marek Obrębalski, były prezydent Jeleniej Góry, Andrzej Mateusiak, prezes PTTK oraz archiwiści i muzealnicy.

- Najpierw wystąpił prezes Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry Ivo Łaborewicz, który opowiedział historię wydawnictwa. Został zaprezentowany film o Kazimierzu Wagnerze, który był pomysłodawcą Rocznika. Odbył się też koncert duetu skrzypcowego małżeństwa Gniewków. Na koniec uczestnicy imprezy zwiedzili muzeum – mówił Stanisław Firszt.

„Rocznik Jeleniogórski - Pismo Regionu Karkonoszy”, bo taka jest jego pełna nazwa, zaczęto wydawać w 1963 r. - Działo się to w czasach tzw. odwilży w Polsce, czyli po okresie stalinizmu. Po 1956 r. zaczęły powstawać różne towarzystwa. W Jeleniej Górze w 1958 r. powstały „Tezy jeleniogórskie”, w których opisano, co trzeba zmienić w naszym mieście, a już w 1959 r. powstało Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry, które postanowiło stworzyć czasopismo regionalne, czyli „Rocznik Jeleniogórski” – opowiadał Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach.

Łącznie przez 50 lat pisało do „Rocznika” kilkuset autorów. W zależności od wydania, posiadał od 100 do 500 stron. Artykuły poruszały różne tematy, oczywiście dotyczące regionu: od przyrody nieożywionej, przez ekonomię, historię, przyrodę aż po sprawy bieżące, które były opisywane w rozdziale z kroniką i są do dziś zbierane przez Czesława Margasa, byłego dyrektora Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Wydawnictwo robione jest społecznie, a jego druk finansuje Urząd Miasta w Jeleniej Górze.

Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry współpracuje z Książnicą Karkonoską. Na jej stronie internetowej można znaleźć wszystkie wydania „Rocznika” w formie elektronicznej. Wydawnictwo można też kupić m.in. w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group