Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11488
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: Uchronić tory przed marketem

Środa, 23 czerwca 2010, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: Ania
W Karpaczu w bliskiej odległości od torowiska nieczynnej linii kolejowej do Jeleniej Góry ma powstać market. Na to nie chcą się zgodzić Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej oraz Karkonoskie Drezyny Ręczne. Sprawa trafiła do sądu.

SOKIAS chce chronić tory kolejowe. Zależy mu bowiem na tym, żeby w przyszłości można było je reaktywować. – Nie zgadzaliśmy się z opiniami, że nieużywane linie można przeznaczyć na ścieżki dla rowerzystów. Chcielibyśmy, żeby w przyszłości w Karpaczu i sąsiednich miejscowościach działała kolejka górska – mówi Mirosław Rzepka, wiceprezes SOKiAS.

Stowarzyszenie początkowo odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji burmistrza Karpacza, który uznał, że inwestycja nie wymaga wykonywania raportu oddziaływania na środowisko. SKO stwierdziło wówczas, że SOKiAS nie jest stroną, w związku z czym decyzja samorządowca wciąż pozostawała słuszna.

Zastępca burmistrza Karpacza, Ryszard Rzepczyński tłumaczy, że wydano decyzję, na mocy której nie było potrzeby wykonywania raportu oddziaływania na środowisko. Uzgodniono to ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Miłośnicy kolei postanowili więc udać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję SKO. Sprawa będzie rozpatrywana ponownie, ale tym razem merytorycznie.

Tymczasem pozwolenie na budowę zostało już wydane. Marek Kosa, dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze tłumaczy, że inwestor posiadał wszystkie potrzebne uzgodnienia w tym z Polskimi Liniami Kolejowymi, dlatego też nie było przesłanek, na mocy których inwestycja nie mogłaby powstać.

Według KDR i SOKiAS decyzja powinna być wydana dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Ostatecznie może się bowiem okazać, że trzeba będzie wykonać raport oddziaływania na środowisko. Uważają, że jeżeli inwestor będzie miał problemy z budową obiektu może starać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa.

- Może się zatem okazać, że dojdzie do wstrzymania robót budowlanych, konieczności ponownego uzgodnienia projektu budowlanego i jego ewentualnych zmian – mówi Rafał Gersten - W takim przypadku, inwestorowi będzie przysługiwało roszczenie do Skarbu Państwa o pokrycie poniesionych strat.

Zgodnie z art. 54 ustawy o transporcie kolejowym z 28 marca 2003 roku „Budowle i budynki powinny być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m”. Według planów market pod Śnieżką zostanie wybudowany najprawdopodobniej w odległości około sześciu metrów od osi.

PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. w Wałbrzychu, które opiniowało decyzję w tej sprawie tłumaczy, że inwestor może wybudować obiekt bliżej linii niż przewiduje to ustawa, ale w przyszłości musi liczyć się z ewentualnymi problemami np. nadmiernym hałasem. Dopóki bowiem linia kolejowa nie została zniszczona, może zostać reaktywowana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group