Porozumienie pozwala nam działać w większej grupie. Jesteśmy wdzięczni kolegom z Wielkopolski, którzy dwa lata temu zainicjowali takie działania i w tej chwili mają związek uczelni wielkopolskich. My nie chcemy formalizować tego, tylko tworzyć na zasadach partnerstwa - powiedział Marian Ursel, rektor KPSW.
Chcieliśmy wzmocnić naszą siłę. W Wielkopolsce funkcjonuje 5 uczelni (Leszno, Kalisz, Konin, Gniezno i Piła) i uznaliśmy, że razem możemy utworzyć coś na kształt regionalnej uczelni. Jednym z powodów była też większa szansa na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych - powiedział Maciej Pietrzak, przewodniczący Związku Wielkopolskich Uczelni Zawodowych, a zarazem rektor PWSZ w Lesznie.
Jesteśmy małymi uczelniami i jeśli występujemy samodzielnie, to nie mamy takiej siły przebicia jak występując wspólnie. Łącząc nasz potencjał ludzki - pracowników, studentów - jesteśmy równorzędnym partnerem jak uczelnie wrocławskie - powiedział Przemysław Malinowski, rektor uczelni z Nysy.
Współpraca ma dotyczyć m.in. wymiany dydaktycznej, badań naukowych, inicjatyw sportowych i wielu innych statutowych zadań uczelni.
Chcemy czerpać wzorce z Wielkopolski - realizować studia dualne, wymieniać się kadrą akademicką - mówił P. Malinowski.
Jesteśmy zrzeszeni w Konferencji Publicznych Szkół Zawodowych i spotykamy się dwa razy w roku, ale myślę, że częstsze spotkania uczelni, które ze sobą sąsiadują są potrzebne - powiedziała Katarzyna Rusak, rektor PWSZ w Głogowie. - Ustawa 2.0 zauważa uczelnie zawodowe jako te, które kształcą w sposób praktyczny i odróżniamy się od tradycyjnych uczelni akademickich - dodała przedstawicielka PWSZ z Głogowa.
Marszałkowie z Opola i Wrocławia również wspierają inicjatywę PWSZ.
Każda wyższa szkoła zawodowa ma inne doświadczenia i to ważne, żeby się nimi wymieniali. Początek współpracy jest bardzo ważny. Bardzo wysoko cenię PWSZ w Nysie, bo jest ośrodkiem wielowymiarowym, fajnie wpisują się w projekty unijne. To wartość dodana i cieszę się, że potrzeba współpracy wypływa od samych rektorów - ocenił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
PWSZ są bliżej miejsca zamieszkania studentów - to ma kapitalne znaczenie. Niejednokrotnie nie stać rodziców czy samych studentów, żeby wynająć pokój we Wrocławiu, a tu na miejscu mogą dojechać, więc koszt studiowania na pewno jest zdecydowanie niższy - powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
W uroczystym spotkaniu udział wzięli:
prof. dr hab. Marian Ursel, Rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze
dr inż. Przemysław Malinowski prof. PWSZ w Nysie, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowa w Nysie
dr Katarzyna Rusak, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie
dr hab. Piotr Jurek, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu
prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy
Na uroczystość podpisania porozumienia przybyli również:
Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego,
Andrzej Buła – marszałek województwa opolskiego,
a także:
prof. dr hab. Mirosław Pawlak, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie,
prof. dr hab. Maciej Pietrzak, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie.