Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11267
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ulica Jana Ładosia oficjalnie otwarta

Wtorek, 5 września 2017, 15:56
Aktualizacja: Czwartek, 7 września 2017, 6:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ulica Jana Ładosia oficjalnie otwarta
Fot. Przemek Kaczałko
Decyzją Rady Miejskiej Jeleniej Góry jedna z ulic w Cieplicach zyskała nazwę imienia Rotmistrza Jana Ładosia. Dzisiaj (5.09) odbyło się uroczyste odsłonięcie tabliczki z nazwą ulicy zlokalizowanej w pobliżu miejsca, gdzie niegdyś mieszkał przy ulicy PCK.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, jeleniogórskich szkół, politycy (w tym wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, senator Krzysztof Mróz i posłanka Zofia Czernow) oraz rodzina rotmistrza. - To wielki zaszczyt i wielkie wzruszenie - przyznał Janusz Ładoś, syn rotmistrza. - Pamiętam ojca jako człowieka uczciwego, honorowego - dodał. - Tata nie mówił zbyt wiele na ten temat - brał udział w zjazdach kawalerzystów, ale my z siostrą wszystko wiedzieliśmy i opowiadania ojca wywierały na nas olbrzymie wrażenie - wspomina Janusz Ładoś.

W uroczystości wzięli też udział uczniowie jeleniogórskich szkół, w tym ZSO Nr 1 czy II LO. - Jesteśmy dumni, że tu jesteśmy. Młodzi ludzie zapominają o takich osobach, a to jest ważne i powinniśmy wiedzieć, co inni dla nas zrobili - podkreśliła Patrycja Dziemianowicz, uczennica "Norwida".

Jak przyznaje przewodniczący Rady Miejskiej, w tym kierunku powinno iść nasze miasto, aby nowe ulice nazywać imieniem wybitnych jednostek, które zamieszkiwały Jelenią Górę. - Powinniśmy podkreślać takie osoby, które mogą chwalić się tak wielkim i bohaterskim życiorysem, tym bardziej, że jesteśmy w stanie wykazać ich związek z naszym miastem - powiedział Konrad Sikora, dziękując Związkowi Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze za wniosek o nadanie nazwy cieplickiej ulicy imieniem rotmistrza Jana Ładosia.

Jan Ładoś (ur. 21 października 1906 r. w czeskim Ołomuńcu) po wojnie (jako cywil) podjął pracę urzędnika w administracji sanatoriów w Szczawnicy, Rymanowie, a od 1953 roku w Uzdrowisku w Cieplicach, gdzie był zatrudniony aż do emerytury w 1975 r. Mieszkał również w Cieplicach, przy ul. PCK 5.

W 1990 został awansowany przez Rząd RP na uchodźstwie do stopnia majora. 10 czerwca 1992 r. decyzją Rady Miejskiej Grudziądza otrzymał tytuł "Honorowego Obywatela" miasta. 10 czerwca 1992 r. Społeczna Szkoła Podstawowa Grudziądzkiego Stowarzyszenia Edukacji obrała Jana Ładosia za swojego patrona. W 1966 roku wybudowano w Krojantach pomnik upamiętniający szarżę 18. Pułku Ułanów Pomorskich. W 2000 – awansowany do stopnia podpułkownika w stanie spoczynku. W 2001 roku Jan Ładoś osobiście odsłonił tablicę umieszczoną na miejscu szarży. Zmarł 11 marca 2005 w Szczawnicy i został pochowany na tamtejszym cmentarzu. Ppłk Jan Ładoś został wyróżniony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem "Zasłużonym na Polu Chwały", Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945, Odznaką Grunwaldzką, Jasnogórskim Medalem "Pro Fide et Patria", jest także Honorowym Obywatelem Grudziądza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group