Biegnąca od ulicy Bankowej i placu Wyszyńskiego aż do ronda przy ulicy Podgórzyńskiej, Wolności przebiega przez dawne miejscowości, takie jak Cunnersdorf i Herischdorf. Obecnie jest jedną z głównych tras miasta, pokonywaną codziennie przez setki samochodów i pieszych.
Poza godzinami szczytu przejazd trwa około 10 minut, a pieszo można ją przemierzyć w około godzinę.
Od przedmieść do głównej ulicy
Początki ulicy Wolności sięgają średniowiecza, kiedy była częścią drogi prowadzącej do Cieplic. W XV wieku na przedmieściach Jeleniej Góry, zwanych Vor dem Langgassen Tor, dominowały pola, łąki i luźno rozmieszczone domy. Dopiero po rozbiórce miejskich bram w XIX wieku ulica zaczęła się rozwijać, tracąc swój przedmiejski charakter i stając się ważnym miejskim traktem.
Czas zabudowań
Pod koniec XIX i na początku XX wieku przy ulicy Wolności zaczęły powstawać liczne kamienice. Wiele z nich można zobaczyć do dziś, choć niektóre są już w złym stanie technicznym.
Tramwaje w Jeleniej Górze
Pod koniec XIX wieku ulica Wolności stała się istotnym szlakiem komunikacyjnym dzięki linii tramwajowej łączącej centrum Jeleniej Góry z Cieplicami. Tramwaje kursowały tędy najdłużej, a jednym z ich kluczowych punktów był plac Warmbrunner Platz, gdzie pasażerowie mogli przesiadać się na inne środki transportu.
Choć tramwaje przestały kursować, ich ślady są nadal obecne w mieście – na placu Ratuszowym pozostawiono fragment torów, a obok stoi dawny wagon tramwajowy, obecnie pełniący funkcję sklepu z pamiątkami.
Czytaj więcej:
Pamięci jeleniogórskich tramwajów
Dawny cmentarz przy kościele Św. Ducha
W okolicy dzisiejszej ulicy Korczaka istniał dawniej cmentarz przy kościele Św. Ducha, który został założony w XV wieku. Cmentarz zamknięto w 1871 roku, a kościół rozebrano na początku XX wieku. Teren ten został przekształcony w park z placem zabaw, a resztki dawnych murów i nagrobków usunięto, choć miejsce to wciąż pełni funkcję przestrzeni publicznej.