Poniedziałek, 30 grudnia
Imieniny: Eugeniusza, Marcelego
Czytających: 13950
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uliczna czystka

Czwartek, 25 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 26 maja 2006, 13:02
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Uliczna czystka
Fot. Archiwum
Kilka ulic zniknie z mapy stolicy Karkonoszy. Tak chce komisja gospodarki komunalnej rady miejskiej. Powód: niektóre trakty są tylko w planach, inne – można połączyć z sąsiednimi ulicami. Pozostałe zostały wchłonięte przez inne trakty. Za to w sąsiednich gminach wciąż są ulice, którym patronują komunistyczni bohaterowie.

– Ta decyzja ma uporządkować plan miasta – powiedział nam Jerzy Łużniak, przewodniczący komisji.
Z mapy zostaną wymazane ulice: Traktorowa, Kołłątaja, Przedświt, Przemysłowa, Wynalazców, Wojcieszycka, Worcella, Fitelberga, Malawskiego oraz Rubinsteina.

Traktorowa zostanie włączona w ciąg ulicy Złotniczej. Na pozostałych ulicach nie ma zabudowań, więc – zdaniem rajców – nie powinny na planie miasta istnieć. – Ulice Fitelberga i Rubinsteina zostały zaakceptowane przez radę w 1985 roku na projektowanym osiedlu Zabobrze III. Nie udało się tam nic zbudować – argumentują pomysłodawcy likwidacji tych nazw.

Z kolei ulica Wynalazców, przy której kiedyś istniała Komenda Garnizonu Jeleniogórskiego, została wchłonięta przez obwodnicę północną, czyli ul. Jana Pawła II. Budynki zostały rozebrane, a nazwa traktu straciła rację bytu.

Rada miejska nie zamierza jednak prowadzić rewolucji w zmianach nazw ulic, choć niektóre w Jeleniej Górze wciąż mają związek z epoką PRL. Przypomnijmy, że uliczną czystkę przeprowadzono w roku 1993, kiedy to samorządowcy zmienili nazwy traktów o wybitnie komunistycznym rodowodzie. Między innymi: 22 Lipca zmieniono na Piłsudskiego, Świerczewskiego na Sudecką, 15 Grudnia – na Bankową.

Ostała się jednak do dziś ul. Waryńskiego, czy XX-Lecia, od której ujęto tylko ostatni człon – „PRL” (znajduje się na Osiedlu XX-Lecia PRL w Cieplicach). Dziś wielu młodszych mieszkańców tej części miasta nie ma pojęcia, skąd to miano się bierze.

<b> W kotlinie po staremu </b>
O patronów ulic z poprzedniej epoki dbają władze sąsiednich miejscowości. W Piechowicach wciąż jest ulica Marszałka Michała Roli-Żymierskiego, który od 1946 roku, jako przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Państwowego był współodpowiedzialny za prześladowania żołnierzy podziemia. W Kowarach wciąż istnieje ulica gen. Karola Świerczewskiego, którego historycy oskarżają o niekompetencję, alkoholizm i bezsensowne straty w ludziach w armiach, którymi dowodził.

Samorządowcy z tamtych miejscowości uzasadniają, że zmiana nazw ulic byłaby za droga. W Piechowicach z Rolą-Żymierskim przegrał nawet papież Jan Paweł II. Społeczna propozycja zmiany nazwy ulicy nie przeszła podczas obrad tamtejszej rady.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy byłe(a)ś kiedykolwiek na Śnieżce?

Oddanych
głosów
1011
Nie i nie zamierzam
8%
Nie, mieszkam blisko i jeszcze zdążę
5%
Tak
34%
Tak, wiele razy
38%
Tak, ale dawno, w młodości
14%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
O wyborach prezydenckich...
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kilometry
Rondo czy nawrotka na Sudeckiej?
 
Jelenia Góra - KARR
Muzyczne podsumowanie roku w KARR S.A.
 
Karkonosze
Tłumy na zakosach pod Śnieżką
 
Ciekawe miejsca
Janowice Wielkie – pałac i dziwny las

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group