Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11133
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uliczna czystka

Czwartek, 25 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 26 maja 2006, 13:02
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Uliczna czystka
Fot. Archiwum
Kilka ulic zniknie z mapy stolicy Karkonoszy. Tak chce komisja gospodarki komunalnej rady miejskiej. Powód: niektóre trakty są tylko w planach, inne – można połączyć z sąsiednimi ulicami. Pozostałe zostały wchłonięte przez inne trakty. Za to w sąsiednich gminach wciąż są ulice, którym patronują komunistyczni bohaterowie.

– Ta decyzja ma uporządkować plan miasta – powiedział nam Jerzy Łużniak, przewodniczący komisji.
Z mapy zostaną wymazane ulice: Traktorowa, Kołłątaja, Przedświt, Przemysłowa, Wynalazców, Wojcieszycka, Worcella, Fitelberga, Malawskiego oraz Rubinsteina.

Traktorowa zostanie włączona w ciąg ulicy Złotniczej. Na pozostałych ulicach nie ma zabudowań, więc – zdaniem rajców – nie powinny na planie miasta istnieć. – Ulice Fitelberga i Rubinsteina zostały zaakceptowane przez radę w 1985 roku na projektowanym osiedlu Zabobrze III. Nie udało się tam nic zbudować – argumentują pomysłodawcy likwidacji tych nazw.

Z kolei ulica Wynalazców, przy której kiedyś istniała Komenda Garnizonu Jeleniogórskiego, została wchłonięta przez obwodnicę północną, czyli ul. Jana Pawła II. Budynki zostały rozebrane, a nazwa traktu straciła rację bytu.

Rada miejska nie zamierza jednak prowadzić rewolucji w zmianach nazw ulic, choć niektóre w Jeleniej Górze wciąż mają związek z epoką PRL. Przypomnijmy, że uliczną czystkę przeprowadzono w roku 1993, kiedy to samorządowcy zmienili nazwy traktów o wybitnie komunistycznym rodowodzie. Między innymi: 22 Lipca zmieniono na Piłsudskiego, Świerczewskiego na Sudecką, 15 Grudnia – na Bankową.

Ostała się jednak do dziś ul. Waryńskiego, czy XX-Lecia, od której ujęto tylko ostatni człon – „PRL” (znajduje się na Osiedlu XX-Lecia PRL w Cieplicach). Dziś wielu młodszych mieszkańców tej części miasta nie ma pojęcia, skąd to miano się bierze.

<b> W kotlinie po staremu </b>
O patronów ulic z poprzedniej epoki dbają władze sąsiednich miejscowości. W Piechowicach wciąż jest ulica Marszałka Michała Roli-Żymierskiego, który od 1946 roku, jako przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Państwowego był współodpowiedzialny za prześladowania żołnierzy podziemia. W Kowarach wciąż istnieje ulica gen. Karola Świerczewskiego, którego historycy oskarżają o niekompetencję, alkoholizm i bezsensowne straty w ludziach w armiach, którymi dowodził.

Samorządowcy z tamtych miejscowości uzasadniają, że zmiana nazw ulic byłaby za droga. W Piechowicach z Rolą-Żymierskim przegrał nawet papież Jan Paweł II. Społeczna propozycja zmiany nazwy ulicy nie przeszła podczas obrad tamtejszej rady.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
613
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group