W II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Cieplicach odbyła się prelekcja dotycząca sekt. Została ona zorganizowana w porozumieniu z Justyną Szyszkowską, szkolną pedagog, przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze.
Dlaczego sprawą sekt zajęli się licealiści?
– Nasz kolega wpadł w tarapaty i nieświadomie wstąpił do sekty. Dzięki determinacji swoich przyjaciół został stamtąd wyciągnięty. Aby zapobiec podobnym sytuacjom, założyliśmy Młodzieżowy Komitet Obrony Przed Sektami "Motylek" i rozpoczęliśmy swoją działalność w wolontariacie – mówią tegoroczni maturzyści z popularnego „Żeroma”.
Jeżdżą po różnych szkołach i prowadzą wykłady.
– Kierujemy je głównie do klas maturalnych, ponieważ absolwenci wkrótce wyjadą na studia do innych miast, trafią w nowe otoczenie, a na to właśnie czekają sekty. Ich członkowie zdobywają zaufanie u młodych ludzi, a potem każdy wie, jak to się kończy – zaznacza Piotrek, jeden z założycieli „Motylka”.
Młodzi ludzie opowiedzieli o tym, jak zaczęli działalność. Następnie przedstawili historię Adriana, kolegi, który trafił do sekty. Kolejnym punktem wykładu było szczegółowe omówienie sekt, czyli ich struktura, rodzaje i nazwy.
Uczniów "Norwida" zaciekawił sposób pozyskiwania nowych członków, tj tzw. metoda "małych kroków". W znacznej części prelekcja była poświęcona satanizmowi, gdyż zdaniem wykładowców, jest on bardzo wrogi dla młodzieży w tym wieku.
– Szczerze mówiąc dopiero dzisiaj się dowiedziałem, że piosenki, których słucham na co dzień, puszczane „od tyłu” nawołują do kultu szatana. - przyznaje Michał, uczestnik prelekcji.
Organizatorzy wykładu zaprezentowali zdjęcia przykładowych satanistów, którzy wyglądają jak normalni ludzie. Odtworzyli tez fragment jednej piosenki puszczonej od tyłu.
– Jesteśmy zadowoleni z naszej pracy. Żałuję tylko, że nie udało nam się wyświetlić fragmentu filmu o dziewczynie, która uciekła z sekty. Mieliśmy małe problemy techniczne. Mamy nadzieję, że dzięki prelekcji młodzież będzie czujna i nie da się nigdzie wciągnąć – podsumowują organizatorzy. Członkowie „Motylka” planują wykłady w kolejnych szkołach.