Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 9161
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Uwaga na wyprzedaże!

Sobota, 5 stycznia 2013, 10:18
Aktualizacja: 12:23
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Uwaga na wyprzedaże!
Fot. Archiwum
Rozpoczął się sezon zimowych wyprzedaży, które potrwają do połowy stycznia br. Największe akcje teoretycznego obniżania cen i przeceniania artykułów można spotkać w galeriach handlowych czy marketach, ale nie tylko. Rzecznik konsumentów ostrzega – większość tych promocji to jawne oszustwo.

Pracownicy galerii handlowych i marketów rozwieszają plakaty z informacjami o obniżkach cen. Na wystawach sklepowych nie trudno zauważyć procentowe spadki cen. Wszystko po to by zachęcić klientów do masowego wykupowania ich produktów. I jak się okazuje, nie jest to wcale takie trudne. Z wyprzedaży chętnie korzystają niemal wszyscy. Niewielu jednak zwraca uwagę na to, że teoretyczne przeceny i promocje to tylko chwyt marketingowy, często nieuczciwy.

- W wielu przypadkach jest tak, że przekreślone ceny, pod którymi znajdują się obniżone wartości produktu są po prostu wymyślone – mówi rzecznik konsumentów w Jeleniej Górze, Jadwiga Reder – Sadowska. Nie zawsze należy wierzyć temu, co jest napisane na plakatach. Poza tym w wielu przypadkach podane ceny nie są zgodne z tym, co naliczane jest przy kasach. Dopiero dokładne przeanalizowanie paragonu otwiera ludziom oczy, często jest już jednak za późno – dodaje.

Innym chwytem marketingowym jest celowe wprowadzanie w błąd kupujących przez nieodpowiednie ułożenie cen pod produktami.

- Jest to oczywiście przestępstwo – mówi Jadwiga Reder – Sadowska. Świadome wprowadzanie ludzi w błąd jest niedopuszczalne i podlega karze. Problem jednak polega na udowodnieniu, że właściciel sklepu wprowadza klientów w błąd świadomie.

W takiej sytuacji, gdzie nie możemy zbytnio liczyć na rozwiązanie prawne, sami powinniśmy się chronić przed nieuczciwymi sprzedawcami. W jaki sposób? Należy zachować zdrowy rozsądek i wyciszyć emocję by nie dać się wciągnąć w ten wir wyprzedaży i pośpiechu. Należy również pamiętać, że właściciele sklepów korzystają z coraz to nowych chwytów marketingowych, które nie są dostrzegalne dla zwykłego konsumenta.

Nie zawsze jednak wyprzedaż musi być oszustwem. W okresie wyprzedaży czasami można kupić produkty dobrej jakości za niewielka cenę.

- Sprawdzenie cen podobnych lub takich samych produktów w innych sklepach umożliwi nam wyrobienie sobie zdania czy coś jest tańsze, czy nie – mówi Jadwiga Reder – Sadowska. Korzystajmy z tego przywileju i nie kupujmy od razu. Za każdym razem sprawdzajmy również datę ważności, dokładnie oglądajmy odzież, czy nie są to rzeczy zleżałe lub z jakimiś wadami. Jeśli natomiast cena podała na półce nie zgadza się z ceną na paragonie, korzystajmy z prawa oddania zakupionego towaru – radzi rzecznik.
Na co jeszcze należy uważać? - Bywa także, że właściciele sklepów kuszą gratisami dołączanymi do produktów. W rzeczywistości za taki prezent albo musimy zapłacić albo okazuje się, że zakup towaru bez upominku jest znacznie bardziej opłacalny – radzą rzecznicy z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pamiętajmy, że nie możemy zwrócić do sklepu towaru, tylko i wyłącznie dlatego, że przestał nam się podobać. Zgodnie z prawem sprzedawca może odmówić przyjęcia towaru bez wad i zwrócenia klientowi pieniędzy, bądź też wymiany na inny. Sprzedawca może to zrobić, ale nie musi. Nie zapominajmy o paragonach lub innych dowodach zakupu – są one podstawą dochodzenia roszczeń w przypadku sporu z przedsiębiorcą. A kiedy już kupiliśmy wadliwy produkt, zawsze przysługuje nam prawo do reklamacji. Sprzedawca odpowiada za zgodność towaru z umową aż 2 lata. Reklamację składamy w sklepie – najlepiej na piśmie. Gdy do produktu dołączona jest gwarancja, wtedy możemy zgłosić reklamację gwarantowi (najczęściej jest to producent lub dystrybutor). To my dokonujemy wyboru, który wariant jest dla nas korzystniejszy i u kogo będziemy dochodzić naszych roszczeń.

W przypadku kiedy sklep odrzucił reklamację, klienci mogą zgłosić się o bezpłatną pomoc i poradę do miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów (w Jeleniej Górze to tel. 75 75 45 110), Inspekcji Handlowej, a także pod numerem infolinii 0 800 007 707. Z bezpłatnej pomocy ekspertów można skorzystać także wysyłając pytania na adres porady@dlakonsumentow.pl, który obsługuje Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz w oddziałach Federacji Konsumentów. Nieprawidłowości w zakresie organizowania promocji można także zgłaszać do Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
255
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group